Odpowiedz

Porozmawiajmy o giełdzie

[ Edytowane ]

Jeśli tak jak ja, jesteście inwestorami indywidualnymi i chcecie cały czas rozwijać się w temacie inwestowania lub dopiero zaczynacie przygodę z giełdowym parkietem, to zachęcam do dyskusji o aktualnej sytuacji polskiej giełdy, atrakcyjnych spółkach i bieżących wydarzeniach.

Najlepsza edukacja to edukacja przez praktykę - będę tu publikował co kilka dni spostrzeżenia dotyczące spółek i tego co dzieje się na GPW. Mam nadzieję, że wywiąże nam się z tego ciekawa dyskusja, na której skorzysta każdy początkujący inwestor. Więcej treści edukacyjnych z moim udziałem znajdziecie również tutaj

A zatem... porozmawiajmy o giełdzie Emotikon: Mrugający 

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
43
17
06-06-2017
Wiadomość 1 z 47 (39 373 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć,

 

co uważasz o obligacjach korporacyjnych? Przyglądasz się może papierom z Catalyst? Jest cos ciekawego czy tylko rynek akcji?

 

pozdrawiam,

Tomek

Odpowiedz
0 Lajków
TomaszWyluda
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
5
2
30-10-2015
Wiadomość 2 z 47 (39 338 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć, ostatnio widzę modę zagranicą na inwestowanie w fundusze o jak najniższych kosztach zarządzania czyli w tzw. fundusze śledzące.

Z tego co mi wiadomo to na polskim rynku są dostępne ETF-y ale tylko na WIG20, S&P500 i DAX. Czy znasz i mógłbyś polecić jakieś instrumenty, w które można by zainwestować na dłuższy okres przy w miarę niskich kosztach ale nie bazujące jedynie na polskich spółkach?

---
Jeśli podoba ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Michal_Br
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
17
6
15-03-2017
Wiadomość 3 z 47 (39 326 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć Tomek,

ciekawe miejsce na szukanie zysków, ale obecnie nie dla mnie Emotikon: Szczęśliwy Moje oszczędności rozkładam na część bezpieczną (lokaty, obligacje skarbowe), inwestycyjną (akcje) i jeszcze malutka część spekulacyjna (obecnie kryptowaluty). Zdecydowanie dominują w portfelu akcje, wcześniej małe i średnie spółki, a teraz w końcu przekonałem się trochę do naszych gigantów z WIG20. 
Wychodzę trochę z założenia, że lepiej specjalizować się w swoich wąskim segmencie, w którym czujemy się najlepiej. Może kiedyś się przekonam do większej dywersyfikacji, ale teraz zdecydowanie czas na rynek akcyjny Emotikon: Szczęśliwy

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
Odpowiedz
0 Lajków
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
43
17
06-06-2017
Wiadomość 4 z 47 (39 240 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć Michał!

Niestety sprawa się komplikuje dla polskiego inwestora, bo musimy często wyjść poza polską giełdę i sami nieźle naszukać się instrumentów. Świetnie działa ETF na WIG20, ale ewidentnie brakuje nam instrumentów na mniejsze indeksy albo sektory, np. WIG-Banki. Dla długoterminowych inwestorów faktycznie S&P500 i DAX wchodzą w grę - dają ekspozycję na największe spółki z USA i Niemiec, tylko tam już hossa trwa dobrych kilka lat, więc przydałaby się chociaż korekta żeby nie kupować na samym szczycie. 

 

Nie czuję się mocny w certyfikatach, ale warto zajrzeć tam w poszukiwaniu ekspozycji na zagraniczne rynki (i oczywiście dobrze skalkulować koszty) - są one dostępne dla polskich inwestorów. Ja czekam cierpliwie na większą dostępność ETF w Polsce, ponieważ w końcu musimy pójść śladem trendów na rynku - w USA te instrumenty biją rekordy i są zdecydowanie tańsze od normalnych funduszy inwestycyjnych. 

 

 

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
43
17
06-06-2017
Wiadomość 5 z 47 (39 230 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć,

poproszę o wyjaśnienie technicznej strony absurdalnego dołowania kursów spółek, choćby Getin 2 lata temu czy ostatnio Synthos. Jak to jest robione i czy naprawdę nie ma bata na takie cyrki?

Pozdrawiam: VW

Odpowiedz
0 Lajków
vw06
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
18
5
28-04-2017
Wiadomość 6 z 47 (39 070 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Nie śledziłem mocno tych spółek,ale z tego co widzę na wykresie Synthos od ubiegłego roku wzrósł prawie dwukrotnie, tylko ostatnio zaliczył korektę i to też chyba po pokazaniu straty kwartalnej. Być może nie wiem o jakie dołowanie chodzi, to spółka z trudnego dla mnie sektora.

Getin to w ogóle ciekawy temat, bo chyba nikt z branży bankowej nie oberwał tak mocno (strach przed frankami i polisolokatami też był bardzo duży w okresie powyborczym). W ubiegłym roku próbowałem kupować Getin spekulacyjnie, ale wyszło, że złapałem spadający nóż i na koniec roku zrealizowałem stratę. Takie sytuacje utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że stop-loss to dobry wynalazek, bo nigdy nie wiadomo jak duża będzie skala spadków. 

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
Odpowiedz
0 Lajków
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
43
17
06-06-2017
Wiadomość 7 z 47 (39 003 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

W tym tygodniu jedna ze spółek będąca od lat w trendzie wzrostowym wygenerowała bardzo niepokojący sygnał. Mowa o spółce KRUK.

Wystarczyła wiadomość o trwającej kontroli skarbowej i skala przeceny przerosła oczekiwania wielu inwestorów. To się zdarza, ale zwróćcie uwagę na wolumen transakcji z 6 września – jest ogromny! Jeśli do tego dodamy, że zła informacja pojawiła się w okresie historycznego szczytu notowań… wydaje mi się, że to może być solidna korekta i dla wielu inwestorów zarazem okazja do realizacji zysków (zobaczcie jak długo ta spółka rosła).

Z kolei dla tych, którzy zechcą kupić silną spółkę taniej, warto dorzucić akcje do obserwowanych – kiedyś korekta się skończy, a w przypadku informacji o kontrolach skarbowych często strach ma wielkie oczy Emotikon: Mrugający

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
Odpowiedz
0 Lajków
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
43
17
06-06-2017
Wiadomość 8 z 47 (38 981 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Synthos po kosmicznych wynikach z 5,75 błyskawicznie spadł do chyba nawet 4,16, w tym tylko 50 groszy dywidendy. Co do dołowania, a także szybowania, czyli sterowania kursem nie ma wątpliwości po co się to robi. Mnie chodziło o stronę techniczną, czyli: jeśli ta sama osoba/osoby miesiącami wystawiają setki tysięcy akcji, jak było choćby na Getinie, z góry i z dołu, to może oni nie płacą prowizji? A zysk czerpią poprzez panikę lub owczy pęd do zakupu, no i przez stop - loss, który jest prostą drogą, według mnie, do straty. Po to są przecież robione kilkuminutowe drastyczne spadki kursów, więc może to i dobry wynalazek, tyle że w drugą stronę.

 

I jeszcze jedna moja wątpliwość. Z książki tego amerykańskiego Buffetta, którą ING rozsyłał w formie upominku, pomijając bzdurne rady, typu: zainwestuj w dobrą spółkę 10  milionów dolarów i zapomnij na 10 lat, przesłanie było jedno(!) - żadne analizy wykresów kursów, tylko dobre fundamenty. Tymczasem całe "fachowe" poradnictwo i analizy  ekspertów, w tym na stronach ING, kiedy takie były, sprowadza się do omawiania linii, kresek, kropek, świeczek, trendów i całej masy innych, a następnie wyciągania wniosków i prognoz. A i często zdarza się, że są one w stylu: będzie deszcz albo nie będzie deszczu, czyli, że jeśli kurs przekroczy x to wzrośnie do XX, chyba że poleci na y, to spadnie do YY.

I ja mam taką wątpliwość, że te opinie "ekspertów" nie są elementem końcowym analizy wykresów, ale podstawą do tworzenia iluzji czegoś strasznie mądrego i przyciągającego. A skutkiem, żeby nie powiedzieć  celem jest wydojenie tak zwanej ulicy!

Odpowiedz
0 Lajków
vw06
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
18
5
28-04-2017
Wiadomość 9 z 47 (38 965 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Już rozumiem, dzięki za wyjaśnienie! Też mam czasami wrażenie, że "smart money", czyli duży kapitał robi może zrobić na akcjach dużo więcej niż malutki inwestor. Wychodzę z założenia, ze jako gracz indywidualny mogę starać się jedynie zrozumieć co stoi za przepływami kapitału i dlaczego akurat tak się dzieje. Fajny przykład to sesje przed wynikami spółek - czasami widać jak są spadki przed publikacją (zmyłka dla panikarzy, można kupić papier taniej), a później wyniki zaskakująco dobre i duży gracz bierze łatwą premię. Dlatego też staram się omijać mało płynne spółki - kilka dużych zleceń i już widać jak kurs szaleje. Niestety taka specyfika jeszcze relatywnie małej giełdy.

Ja mam podejście do analizy technicznej takie, że pomaga określić ewentualny poziom wejścia i stop-lossa, ale sama w sobie bez fundamentów może być bardzo zdradliwa. (widziałem cudowną analizę techniczną Orange na dzień przed decyzją o likwidacji dywidendy, miała być sama hossa).

Jak zacząłem publikować portfel na YouTube to też dostawałem komentarze: "a czemu nie zrobiłeś tego a tego jak to widać na wykresie..." - na historycznym wykresie to każdy ekspert wie kiedy kupić, a kiedy sprzedać, ale na żywo to zupełnie inna para kaloszy - ale to wie każdy aktywny inwestor Emotikon: Mrugający 

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
Odpowiedz
0 Lajków
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
43
17
06-06-2017
Wiadomość 10 z 47 (38 870 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Re: Zeskanuj i zapłać

Szkoda, byłaby to bardzo przydatna funkcja.

Niestety, ale "Zapłać rachunek ze zdjęcia lub pliku", to zupełnie inna funkcja, zupełnie nieprzydatna dla klienta indywidualnego, który przy kasie w sklepie

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy