Jak inwestować

Odpowiedz

Porozmawiajmy o giełdzie

[ Edytowane ]

Jeśli tak jak ja, jesteście inwestorami indywidualnymi i chcecie cały czas rozwijać się w temacie inwestowania lub dopiero zaczynacie przygodę z giełdowym parkietem, to zachęcam do dyskusji o aktualnej sytuacji polskiej giełdy, atrakcyjnych spółkach i bieżących wydarzeniach.

Najlepsza edukacja to edukacja przez praktykę - będę tu publikował co kilka dni spostrzeżenia dotyczące spółek i tego co dzieje się na GPW. Mam nadzieję, że wywiąże nam się z tego ciekawa dyskusja, na której skorzysta każdy początkujący inwestor. Więcej treści edukacyjnych z moim udziałem znajdziecie również tutaj

A zatem... porozmawiajmy o giełdzie Emotikon: Mrugający 

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
42
17
06-06-2017
Wiadomość 1 z 47 (39 331 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć,

 

co uważasz o obligacjach korporacyjnych? Przyglądasz się może papierom z Catalyst? Jest cos ciekawego czy tylko rynek akcji?

 

pozdrawiam,

Tomek

Odpowiedz
0 Lajków
TomaszWyluda
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
5
2
30-10-2015
Wiadomość 2 z 47 (39 296 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć, ostatnio widzę modę zagranicą na inwestowanie w fundusze o jak najniższych kosztach zarządzania czyli w tzw. fundusze śledzące.

Z tego co mi wiadomo to na polskim rynku są dostępne ETF-y ale tylko na WIG20, S&P500 i DAX. Czy znasz i mógłbyś polecić jakieś instrumenty, w które można by zainwestować na dłuższy okres przy w miarę niskich kosztach ale nie bazujące jedynie na polskich spółkach?

---
Jeśli podoba ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Michal_Br
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
17
6
15-03-2017
Wiadomość 3 z 47 (39 284 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć Tomek,

ciekawe miejsce na szukanie zysków, ale obecnie nie dla mnie Emotikon: Szczęśliwy Moje oszczędności rozkładam na część bezpieczną (lokaty, obligacje skarbowe), inwestycyjną (akcje) i jeszcze malutka część spekulacyjna (obecnie kryptowaluty). Zdecydowanie dominują w portfelu akcje, wcześniej małe i średnie spółki, a teraz w końcu przekonałem się trochę do naszych gigantów z WIG20. 
Wychodzę trochę z założenia, że lepiej specjalizować się w swoich wąskim segmencie, w którym czujemy się najlepiej. Może kiedyś się przekonam do większej dywersyfikacji, ale teraz zdecydowanie czas na rynek akcyjny Emotikon: Szczęśliwy

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
Odpowiedz
0 Lajków
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
42
17
06-06-2017
Wiadomość 4 z 47 (39 198 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć Michał!

Niestety sprawa się komplikuje dla polskiego inwestora, bo musimy często wyjść poza polską giełdę i sami nieźle naszukać się instrumentów. Świetnie działa ETF na WIG20, ale ewidentnie brakuje nam instrumentów na mniejsze indeksy albo sektory, np. WIG-Banki. Dla długoterminowych inwestorów faktycznie S&P500 i DAX wchodzą w grę - dają ekspozycję na największe spółki z USA i Niemiec, tylko tam już hossa trwa dobrych kilka lat, więc przydałaby się chociaż korekta żeby nie kupować na samym szczycie. 

 

Nie czuję się mocny w certyfikatach, ale warto zajrzeć tam w poszukiwaniu ekspozycji na zagraniczne rynki (i oczywiście dobrze skalkulować koszty) - są one dostępne dla polskich inwestorów. Ja czekam cierpliwie na większą dostępność ETF w Polsce, ponieważ w końcu musimy pójść śladem trendów na rynku - w USA te instrumenty biją rekordy i są zdecydowanie tańsze od normalnych funduszy inwestycyjnych. 

 

 

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
42
17
06-06-2017
Wiadomość 5 z 47 (39 188 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Cześć,

poproszę o wyjaśnienie technicznej strony absurdalnego dołowania kursów spółek, choćby Getin 2 lata temu czy ostatnio Synthos. Jak to jest robione i czy naprawdę nie ma bata na takie cyrki?

Pozdrawiam: VW

Odpowiedz
0 Lajków
vw06
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
18
5
28-04-2017
Wiadomość 6 z 47 (39 028 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Nie śledziłem mocno tych spółek,ale z tego co widzę na wykresie Synthos od ubiegłego roku wzrósł prawie dwukrotnie, tylko ostatnio zaliczył korektę i to też chyba po pokazaniu straty kwartalnej. Być może nie wiem o jakie dołowanie chodzi, to spółka z trudnego dla mnie sektora.

Getin to w ogóle ciekawy temat, bo chyba nikt z branży bankowej nie oberwał tak mocno (strach przed frankami i polisolokatami też był bardzo duży w okresie powyborczym). W ubiegłym roku próbowałem kupować Getin spekulacyjnie, ale wyszło, że złapałem spadający nóż i na koniec roku zrealizowałem stratę. Takie sytuacje utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że stop-loss to dobry wynalazek, bo nigdy nie wiadomo jak duża będzie skala spadków. 

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
Odpowiedz
0 Lajków
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
42
17
06-06-2017
Wiadomość 7 z 47 (38 961 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

W tym tygodniu jedna ze spółek będąca od lat w trendzie wzrostowym wygenerowała bardzo niepokojący sygnał. Mowa o spółce KRUK.

Wystarczyła wiadomość o trwającej kontroli skarbowej i skala przeceny przerosła oczekiwania wielu inwestorów. To się zdarza, ale zwróćcie uwagę na wolumen transakcji z 6 września – jest ogromny! Jeśli do tego dodamy, że zła informacja pojawiła się w okresie historycznego szczytu notowań… wydaje mi się, że to może być solidna korekta i dla wielu inwestorów zarazem okazja do realizacji zysków (zobaczcie jak długo ta spółka rosła).

Z kolei dla tych, którzy zechcą kupić silną spółkę taniej, warto dorzucić akcje do obserwowanych – kiedyś korekta się skończy, a w przypadku informacji o kontrolach skarbowych często strach ma wielkie oczy Emotikon: Mrugający

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
Odpowiedz
0 Lajków
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
42
17
06-06-2017
Wiadomość 8 z 47 (38 939 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Synthos po kosmicznych wynikach z 5,75 błyskawicznie spadł do chyba nawet 4,16, w tym tylko 50 groszy dywidendy. Co do dołowania, a także szybowania, czyli sterowania kursem nie ma wątpliwości po co się to robi. Mnie chodziło o stronę techniczną, czyli: jeśli ta sama osoba/osoby miesiącami wystawiają setki tysięcy akcji, jak było choćby na Getinie, z góry i z dołu, to może oni nie płacą prowizji? A zysk czerpią poprzez panikę lub owczy pęd do zakupu, no i przez stop - loss, który jest prostą drogą, według mnie, do straty. Po to są przecież robione kilkuminutowe drastyczne spadki kursów, więc może to i dobry wynalazek, tyle że w drugą stronę.

 

I jeszcze jedna moja wątpliwość. Z książki tego amerykańskiego Buffetta, którą ING rozsyłał w formie upominku, pomijając bzdurne rady, typu: zainwestuj w dobrą spółkę 10  milionów dolarów i zapomnij na 10 lat, przesłanie było jedno(!) - żadne analizy wykresów kursów, tylko dobre fundamenty. Tymczasem całe "fachowe" poradnictwo i analizy  ekspertów, w tym na stronach ING, kiedy takie były, sprowadza się do omawiania linii, kresek, kropek, świeczek, trendów i całej masy innych, a następnie wyciągania wniosków i prognoz. A i często zdarza się, że są one w stylu: będzie deszcz albo nie będzie deszczu, czyli, że jeśli kurs przekroczy x to wzrośnie do XX, chyba że poleci na y, to spadnie do YY.

I ja mam taką wątpliwość, że te opinie "ekspertów" nie są elementem końcowym analizy wykresów, ale podstawą do tworzenia iluzji czegoś strasznie mądrego i przyciągającego. A skutkiem, żeby nie powiedzieć  celem jest wydojenie tak zwanej ulicy!

Odpowiedz
0 Lajków
vw06
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
18
5
28-04-2017
Wiadomość 9 z 47 (38 923 wyświetleń)

Re.: Porozmawiajmy o giełdzie

Już rozumiem, dzięki za wyjaśnienie! Też mam czasami wrażenie, że "smart money", czyli duży kapitał robi może zrobić na akcjach dużo więcej niż malutki inwestor. Wychodzę z założenia, ze jako gracz indywidualny mogę starać się jedynie zrozumieć co stoi za przepływami kapitału i dlaczego akurat tak się dzieje. Fajny przykład to sesje przed wynikami spółek - czasami widać jak są spadki przed publikacją (zmyłka dla panikarzy, można kupić papier taniej), a później wyniki zaskakująco dobre i duży gracz bierze łatwą premię. Dlatego też staram się omijać mało płynne spółki - kilka dużych zleceń i już widać jak kurs szaleje. Niestety taka specyfika jeszcze relatywnie małej giełdy.

Ja mam podejście do analizy technicznej takie, że pomaga określić ewentualny poziom wejścia i stop-lossa, ale sama w sobie bez fundamentów może być bardzo zdradliwa. (widziałem cudowną analizę techniczną Orange na dzień przed decyzją o likwidacji dywidendy, miała być sama hossa).

Jak zacząłem publikować portfel na YouTube to też dostawałem komentarze: "a czemu nie zrobiłeś tego a tego jak to widać na wykresie..." - na historycznym wykresie to każdy ekspert wie kiedy kupić, a kiedy sprzedać, ale na żywo to zupełnie inna para kaloszy - ale to wie każdy aktywny inwestor Emotikon: Mrugający 

---
Tomasz Jaroszek - Doradca.TV
Odpowiedz
0 Lajków
DoradcaTV
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
42
17
06-06-2017
Wiadomość 10 z 47 (38 828 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Trzymam kciuki za pozytywną i szybką decyzję dla Ciebie 🙂

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Gratuluję i bardzo dziękuje za informację Emotikon: Szczęśliwy

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy