Kredyty i pożyczki

Odpowiedz

Re: wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

Oki. Będę wdzięczny. Poprzedni bank mnie trochę rozpuścił w kwestii możliwości.
Odpowiedz
0 Lajków
TeTeSCH
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
2
0
28-12-2018
Wiadomość 11 z 15 (2 520 wyświetleń)

Re: wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

Szkoda, że bank, przy częściowej spłacie, uniemożliwia zmniejszenia raty, tylko jest skracanie kredytu, ale to wg tego, co tu Państwo piszą.

Z kolei konsultant powiedział, że można aneksować umowę pożyczki w oddziale banku, tak aby w razie nadpłaty zmniejszyła się kwota przyszłych rat a nie ich liczba. W oddziale napotkałem jednak na utrudnienia, bo owszem można aneksować umowę jak wyżej opisano, ale najpierw trzeba wykonać nadpłatę (i też nie dostałem precyzyjnej odpowiedzi, czy po takiej nadpłacie najpierw jest zmniejszenie liczby rat, a czy dopiero po aneksowaniu, następne nadpłaty powodują zmniejszenie kwoty przyszłych spłat)!

Odpowiedz
0 Lajków
Kuba
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
17
0
02-08-2016
Wiadomość 12 z 15 (1 809 wyświetleń)

Re: wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

I jeszcze jedno, codziennie narastają odsetki i tu też mamy działanie na niekorzyść klienta, bo nawet jak spłaci się kilka dni wcześniej wymaganą ratę, to odsetki nie zmniejszają się, tzn. system i tak czeka do terminu wymagalności spłaty raty i dopiero wtedy odnotowywana jest spłata!

Dodam tylko, że kiedyś (jeszcze kilka lat temu) przy wcześniejszej spłacie raty system naliczał odpowiednio mniejsze odsetki, tak samo częściowa wcześniejsza spłata kilku czy więcej rat, zmniejszała wysokości kolejnych rat a nie skracała okres pozostałej części pożyczki do spłaty.

Zastanawiam się, po co Państwo zmienialiście coś, co się dobrze sprawdzało?

Odpowiedz
0 Lajków
Kuba
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
17
0
02-08-2016
Wiadomość 13 z 15 (1 808 wyświetleń)

Re: wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

@Kuba w naszej standardowej procedurze, każda nadpłata skraca okres kredytowania. Nadpłata księgujemy w poczet spłaty kapitału, w związku z tym w okresie gdy kapitał spłaciłeś wcześniej, w tym okresie odsetek już nie naliczamy.  Gdybyś chciał zmniejszenia raty, to powoduje że ponownie badamy Twoją zdolność kredytową. Takie rozwiązanie nie jest rozwiązaniem standardowym. 

W przypadku naliczenia odsetek. Mechanizm działa następująco. Codziennie naliczamy odsetki dzienne od kapitału pozostałego do spłaty. stąd widzisz codziennie jak kwota do spłaty wzrasta. W dniu płatności raty, spłacasz sumę odsetek za ostatni okres (miesiąc) plus część kapitału. W tym dniu saldo do spłaty maleje. Od następnego dnia znów saldo wzrasta o naliczone odsetki dzienna od kapitału należnego do spłaty. Takie naliczenie odsetek  daje możliwość nadpłaty pożyczki w dowolnym dniu. bo w danym dniu wpłacasz dowolną kwotę w ciężar kapitału i od następnego dnia odsetki liczymy już od niższej kwoty do spłaty. Oczywiście nie widzisz tego w przełożeniu na ratę, ale na skróconym okresie do spłaty. 

Co ważne - nadpłatę musisz zrealizować poprzez opcję nadpłać kredyt w Moim ING. Wybierając tę opcję, która jest dostępna w szczegółach Twojej pożyczki, system wie, ze ma przeliczyć pożyczkę. Jeśli natomiast wybierasz w Moim ING wykonaj transakcję i ręcznie wprowadzasz konto pożyczki, to wpłacona rata czeka w terminie jej wymagalności. System nie wie, czy ma ja potraktować jako nadpłatę, czy też świadomie odłożyłeś pieniądze na kolejną ratę  na koncie pożyczki.Musisz pamiętać, że dokonanie nadpłaty w danym miesiącu nie zwalnia Cię z terminowego uregulowania bieżącej raty.

W związku z powyższym To ty podejmujesz decyzję, w jaki sposób spłacasz pożyczkę. Czy robisz nadpłatę, czy robisz rezerwę na bieżącą płatność pożyczki.  System rozliczenia pożyczki się nie zmienił.  

*****
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.

Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
MirosławP
Moderator
Moderator icon
267
84
25-03-2016
Wiadomość 14 z 15 (1 772 wyświetleń)
Highlighted

Re: wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Odpowiedz
0 Lajków
Kuba
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
17
0
02-08-2016
Wiadomość 15 z 15 (1 549 wyświetleń)
Najbardziej pomocni użytkownicy