Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

Witam serdecznie,  otrzymałam dziś pozytywną decyzję kredytową łącznie z załącznikami oraz umową kredytową jednak w załączniku do tejże umowy jest napisane że jest jedna transza na całą kwotę. Harmonogram spłaty też już uwzględnia wypłatę w formie jednej transzy. W umowie deweloperskiej oraz we wniosku składanym w banku informowałam, że będzie 5 transz. Pani doradca z banku twierdzi że to ja decyduje, jak wysoka ma być każda transza. Proszę o potwierdzenie, że to normalna praktyka banku. Nie chciałabym uruchamiać całej kwoty już teraz bo za 2 lata dopiero budowa się kończy. Odsetki byłyby bardzo duże. Proszę o poradę.

Odpowiedz
0 Lajków
pumcia1104
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
3
26-02-2018
Wiadomość 1 z 16 (9 806 wyświetleń)

Re: Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

Rzeczywiście w warunkach kredytu piszemy, że jest wypłacany w 1 transzy.

Natomiast, jeśli jest to developer to dzielimy ją na przelewy i uruchamiamy je zgodnie z harmonogramem prac, które założył developer.

Specjalista hipoteczny ma podgląd do tego jak te przelewy są rozpisane. Pod każdym uruchomieniem musisz złożyć podpis.


-------------

Jeśli podoba ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.

Odpowiedz
0 Lajków
MonikaC
Moderator
Moderator icon
626
119
04-09-2015
Wiadomość 2 z 16 (9 782 wyświetleń)

Re.: Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

Ja mam podobnie. Z tym, że w umowie o kredyt jest napisane: "Wysokość przelewów dokonywanych w ramach poszczególnych transz jest uzależniona od zapisów umowy z Deweloperem/Spółdzielnią mieszkaniową".

Oznacza to tylko tyle, że ta jedna duża kwota jest dzielona na transze wg harmonogramu, który dostałem od dewelopera.

Radzę przeczytać umowę o kredyt Emotikon: Mrugający

 

Odpowiedz
0 Lajków
umara
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
4
1
21-03-2018
Wiadomość 3 z 16 (9 772 wyświetleń)

Re.: Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

Dziekuje za odpowiedz. Umowe przeczytalam co nie oznacza ze wszystkie punkty byly dla mnie jasno sprecyzowane stad moje zapytanie.
Odpowiedz
0 Lajków
pumcia1104
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
3
26-02-2018
Wiadomość 4 z 16 (9 759 wyświetleń)

Re: Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

Witam mam ten sam problem, lokal bedzie gotowy od spoldzielni za 1,5 roku a ja dostalem harmonogram w którym place juz od samego poczatku wysokie odsetki.

Odpowiedz
0 Lajków
Kamral
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
0
17-01-2019
Wiadomość 5 z 16 (8 355 wyświetleń)

Re: Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

@Kamral Najprawdopodobniej w Twoim planie spłaty uwzględniliśmy całą kwotę kredytu i planowane raty są kapitałowo odsetkowe.

Właściwy plan spłaty wystawimy po podpisaniu umowy i uruchomieniu transzy. Będziemy go  aktualizować po każdym uruchomieniu


***Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
DawidSz
Były moderator
Były moderator icon
225
47
26-11-2018
Wiadomość 6 z 16 (8 333 wyświetleń)

Re: Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

[ Edytowane ]

Wczoraj wraz z mężem podpisaliśmy umowę o kredyt hipoteczny. Kredyt formalnie w umowie został podzielony na dwie transze. Zostaliśmy jednak najprawdopodobniej wprowadzeni w błąd. Wszelkie formalności związane ze złożeniem wniosku do banku załatwialiśmy przez pośrednika, który twierdził, że nie mamy obowiązku uruchamiać od razu pełnej transzy, a możemy dzielić transze na mniejsze kwoty według naszego uznania. Niestety pracownik banku tego nie potwierdził, informując nas, że nie ma takiej praktyki i procedury. Dodał, że w drodze wyjątku może zapytać dział techniczny, czy wyrazi zgodę na, w najlepszym wypadku, podzielenie kwoty z transzy na trzy nazwijmy to "podtransze" i udzieli nam odpowiedzi po połowie sierpnia. Jest to dla nas bardzo istotna sprawa, bowiem przy budowie domu mogą wystąpić różne niedogodności. Zależy nam na uruchamianiu pieniędzy w sytuacji, gdy będzie to uzasadnione - wchodzi konkretna ekipa np. od dachu i my wypłacamy z banku kasę na ten  dach - czyli nie prawie 300 000 zł (kwota pierwszej transzy z umowy), ale np. 90 000 zł. Jeżeli jakakolwiek kolejna ekipa spóźni się, coś pójdzie niezgodnie z naszym planem będziemy  "w plecy" z konkretnymi pieniędzmi. Szczególnie nieuczciwe jest, że na etapie wniosku informacja była inna i teraz nagle jest też inaczej. Przyznam szczerze, że żałuję, iż podpisaliśmy umowę z tym bankiem (na szczęście mamy jeszcze 13 dni na decyzję o odstąpieniu od umowy). Na etapie wniosku Analityk miał problem z odczytaniem symbolu "EU" dot. materii stricte energetycznej, a nie dopilnował prozaicznej rzeczy - właściwego numeru księgi wieczystej na umowie oraz wszelkich pozostałych dokumentach. w tej sytuacji jesteśmy też "w plecy" z terminem wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Ciekawe co jeszcze po drodze nas spotka.... W tej chwili nasz doradca finansowy twierdzi, że możemy jednak dzielić te transze. Dzisiaj dzwonił do mnie pracownik banku, który o dziwo, nagle w ciągu jednego dnia cudownie ustalił, tym razem "z centralą", a dokładniej - "wydziałem uruchomień", że możemy podzielić transzę na maksymalnie 3 części i od razu mamy zdeklarować jakiej wysokości. Coś tu ewidentnie nie gra... W przeszłości posiadałam zadłużenie hipoteczne w innym banku i przyznam szczerze, że trochę inny był standard obsługi klienta.

Odpowiedz
0 Lajków
ewasto
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
29-07-2020
Wiadomość 7 z 16 (6 768 wyświetleń)

Re: Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

ewasto, rzeczywiście - standardowo kredyt na budowę domu uruchamiamy w dwóch transzach. Przykro mi, że otrzymaliście sprzeczne informacje na etapie składania wniosku 😥 

 

Jeśli nasz specjalista w oddziale, ustalił z Wami indywidualnie podzielenie transz na mniejsze, proponuję, abyście pozostali z nim w kontakcie. Mam nadzieję, że ta sytuacja, nie będzie miała wpływu na naszą współpracę 💪 
Jeżeli rozwiązanie zaproponowane przez naszego specjalistę w oddziale, nie będzie dla Was wystarczające, możecie w tej sprawie złożyć reklamację.  

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MagdalenaD
Moderator
Moderator icon
316
61
04-09-2015
Wiadomość 8 z 16 (6 673 wyświetleń)

Re.: Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

Jeżeli w umowie jest napisane jak było wspominane wyżej, że "Wysokość przelewów dokonywanych w ramach poszczególnych transz jest uzależniona od zapisów umowy z Deweloperem/Spółdzielnią mieszkaniową". to czy odsetki od początku liczą się tylko od kwot z już zrealizowanych przelewów czy od całości 1 transzy (która obejmuje całą kwotę kredytu na mieszkanie bez wykończenia). Czy te przelewy są dokonywane na podstawie naszych dyspozycji w systemie internetowym (po potwierdzeniu postępu prac) czy w jakiś inny sposób?

Odpowiedz
0 Lajków
mik
mik
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
08-03-2021
Wiadomość 9 z 16 (5 322 wyświetleń)

Re.: Pozytywna decyzja kredytowa z inną ilością transz niż we wniosku

Odsetki naliczają się od kwot faktycznie uruchomionych, czyli z każdą wypłaconą transzą płacisz większe odsetki.

Pierwsze uruchomienie kredytu zlecałam od razu przy podpisaniu umowy kredytowej (z datą dość odległą w przód, żeby nie musieć ponownie chodzić do banku), kolejne transze można uruchamiać poprzez bankowość internetową. W moim przypadku wypłata transzy zlecona została zgodnie z harmonogramem płatności z umowy deweloperskiej i nie musiałam potwierdzać postępu prac.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 10 z 16 (5 308 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Wakacje kredytowe 2024, dochód

Ustawa nie jest jeszcze podpisana. Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Również czekamy na informacje w tej sprawie.

28-03-2024
Re: czas oczekiwania na decyzje

Prosimy o kontakt z doradcą, u którego składałeś wniosek.

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy