Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Decyzja wstępna, zadatek- a odmowna decyzja końcowa

Szanowni Państwo,

 

zwracam się z zapytaniem, na ile jest wiążąca wstępna decyzja  banku (do ING poszedł wniosek już z wszystkimi dokumenami- takimi jak do umowy końcowej- oprócz umowy przedwstępnej, która będzie dopiero po otrzymaniu decyzji z banku) ?

Dlaczego zadaję to pytanie?

Dlatego, że po otrzymaniu decyzji wstepnej mam wpłacić 10 tysięcy zadatku.

Jaką ja mam pewność, że po wpłaceniu zadatku bank wyda mi pozytywną decyzję końcową? Jesli otrzymam decyzję negatywną (nie wiadomo dlaczego- skoro decyzja wstępna była pozytywna) stracę 10 tysięcy. Czy są takie sytuacje, że mimo otrzymania pozytywnej wstępnej decyzji- decyzja końcowa jest negatywna? 

 

Druga sprawa:

wniosek o wstępną decyzję został wysłany 4 lutego.

Mąż: prowadzi działalność na ryczałcie od 5 lat, ale zawiesił ją w listopadzie 2014 na trzy miesiące- odwieszenie było 6 lutego 2015r. (czyli wniosek został złożony dwa dni przed pełnym rokiem)- w 2015r. wysokość dochodów- 140 tys. a w styczniu 2016 r.- 5 800 zł

dwie karty kredytowe - zamknięte przed wysłaniem włosku- do wniosku dołączone zostały zaświadczenia o zamknięciu.

- limit debetowy na koncie 2 tys.

 

Ja: praca na umowę o pracę od 1 października 2015r. od razu na czas nieokreślony (wcześniej pracowałam w innym mieście też na umowę o pracę- przejście z jednej pracy do drugiej bez dnia przerwy)- wynagrodzenie 1355 zł netto.

od 1 listopada 2015r. umowa zlecenia (Czyli krótki okres- ale i tak do wniosku  złożona informacja, że mam inn źródło dochodu)- wynagrodzenie 463 zł netto

 

Wartość nieruchomośći 180 tys,

wkład własny 20% czyli 36 tys.

Kwota kredytu 144 tys.

 

Czy wg Państwa jestesmy zdolni na tą kwotę tak orientacyjnie? Czy nie będą przeszkodą te 2 dni, do pełnego roku odwieszonej działalności?

 

basiak89
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
12
1
15-02-2016
Wiadomość 1 z 5 (9 139 wyświetleń)

Re.: Decyzja wstępna, zadatek- a odmowna decyzja końcowa

Dodam jeszcze, że w 2015 ściągneliśmy sobie raport z BIK-u. Mąż miał 5 gwiazdek, ja nie miałam żadnych punktów- bo nie miałam nigdy żadnych zobowiązań.

Odpowiedz
0 Lajków
basiak89
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
12
1
15-02-2016
Wiadomość 2 z 5 (9 131 wyświetleń)

Re.: Decyzja wstępna, zadatek- a odmowna decyzja końcowa

Decyzja wstępna nie jest decyzją wiążącą. Potwierdzenie zainwestowania wkładu własnego będzie przez nas wymagane dopiero przed uruchomieniem kredytu - po podjęciu ostatecznej decyzji pozytywnej.

Jeżeli działalność gospodarcza była zawieszona na okres krótszy niż 6 miesięcy, nie wymagamy aby od momentu jej wznowienia upłynęło 12 miesięcy. Dochód powinien zostać przyjęty do oceny zdolności kredytowej.

Twój dochód uzyskiwany z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony jest przez nas akceptowany ponieważ staż pracy jest dłuższy niż 3 miesiące. Umowa zlecenie nie jest akceptowana - dochód musi być uzyskiwany od co najmniej 12 miesięcy.

Na podstawie podanych danych wstępnie obliczyliśmy Waszą zdolność kredytową. Jest ona wystarczająca do uzyskania kredytu w wysokości 144 000 zł.
Do obliczeń przyjęliśmy dwie osoby w gospodarstwie domowym, łączny dochód gospodarstwa domowego około 10 000 zł miesięcznie, brak zobowiązań miesięcznych oraz posiadany limit w wysokości 2 000 zł.
Powyższe obliczenia mają charakter orientacyjny.

Zachęcam również do kontaktu: 32 357 00 57 (pon.-pt.: 8.00-20.00, sob.: 8.00-16.00). Będziemy mogli wyliczyć zdolność kredytową na podstawie szczegółowych informacji przekaznych podczas rozmowy.

---
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MarcinB
Były moderator
Były moderator icon
445
142
04-09-2015
Wiadomość 3 z 5 (9 000 wyświetleń)

Re.: Decyzja wstępna, zadatek- a odmowna decyzja końcowa

Dziękuję za wyczrpującą odpowiedź. Rozumiem, że nie wymagaja Państwo zadatkowania przed otrzymaniem decyzji.. ale tu raczej chodzi i rezerwację mieszkania... Podczas czekania na decyzję kredytową sprzedawca może otrzymać atrakcyjniejszą ofertę atrakcyjniejszą od naszej i wtedy tak naprawdę nasz wniosek jest nieaktualny, bo sprzedawca się rozmyślił i chce sprzedaćkomu innemu..

A tak to ten zadatek zobowiazuje dwie strony

Odpowiedz
0 Lajków
basiak89
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
12
1
15-02-2016
Wiadomość 4 z 5 (8 985 wyświetleń)

Re.: Decyzja wstępna, zadatek- a odmowna decyzja końcowa

[ Edytowane ]

Kwestia zadatku ustalana jest pomiędzy stroną kupującą i sprzedającą nieruchomość.

Na etapie złożenia wniosku należy tylko zadeklarować wniesienie min 20 % wkładu własnego (nie ma konieczności, by jakaś kwota została już wniesiona na poczet inwestycji).

Jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana innej osobie, należałoby złożyć nowy wniosek po wybraniu innej nieruchomości.

Odpowiedz
0 Lajków
MateuszO
Były moderator
Były moderator icon
25
9
04-09-2015
Wiadomość 5 z 5 (8 909 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Ile lat wstecz ING bierze pod uwagę w ryczałcie?

biorą 2 ostatnie lata + kwartał bieżącego.

 

Martyna, you are useless.

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy