Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

Podstawa prawna odmówienia zlecenia zamknięcia konta lub karty online

Posiadam u Was konto, z którego nie korzystam, z kartą, z której nie korzystam i za którą płacę 7zł miesięcznie.

 

Skontaktowałem się z Wami zarówno z celu zamknięcia konta lub przynajmniej samej karty - w obu przypadkach odmówiono mi i powiedziano, że zlecenie takie mogę jedynie złożyć osobiście w placówce.

 

Zastanawiam się, na jakiej podstawie prawnej możecie odmówić zaakceptowania zlecenia zamknięcia karty lub konta z uwagi na to, że zostało one wysłane online, tymczasem przyjmujecie zlecenie otwarcia konta (i rozpoczecia naliczania kosztów) online, bez wizyty w placówce. Proszę o podanie konkretnych paragrafów.

Odpowiedz
0 Lajków
VHD
VHD
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
06-05-2019
Wiadomość 1 z 4 (3 113 wyświetleń)

Re: Podstawa prawna odmówienia zlecenia zamknięcia konta lub karty online

@VHD Dyspozycję zamknięcia rachunku przyjmujemy w naszych placówkach. Regulamin dopuszcza również formę korespondencyjną 

 

E. ROZWIĄZANIE UMOWY RACHUNKU

§ 22

1. Rozwiązanie umowy rachunku ze skutkiem natychmiastowym może być dokonane przez posiadacza rachunku, współposiadacza rachunku, pełnomocnika do rachunku.

 

 

D. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 90

3. Oświadczenia posiadacza rachunku, o których mowa w § 22 ust. 1, w § 25 ust 1, w § 74 ust. 6, oraz w § 108 ust. 3, mogą być nadesłane drogą korespondencyjną bez spełnienia warunków określonych w § 90 ust. 2. Bank zastrzega sobie jednak prawo dokonania dodatkowej weryfikacji nadesłanych oświadczeń

 

pełną treść regulaminu znajdziesz tutaj
https://www.ing.pl/_fileserver/item/1000405

Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 2 z 4 (3 078 wyświetleń)

Re: Podstawa prawna odmówienia zlecenia zamknięcia konta lub karty online

Regulamin dopuszcza formę korespondencyjną lecz wtedy konieczne jest potwierdzenie podpisu przez notariusza czyli także nie jest to metoda online.

 

Poza tym, nie pytam o regulamin lecz jego podstawę prawną. Regulaminy i umowy mogą zawierać klauzule, które nie mają mocy prawnej np. jeśli podpisałbym umowę/regulamin, który zawiera wpis typu "na terenie banku nie obowiązuje kodeks karny", to wpis taki nie miałby mocy prawnej mimo obustronnego podpisania takiej umowy.


Dlatego też ciekawi mnie na jakiej podstawie prawnej możecie odmówić przyjęcia zlecenia zamknięcia karty tylko dlatego, że zostało one wysłane drogą elektroniczną, także onownie proszę o wskazanie podstawy prawnej, która pozwala na odmówienie przyjęcia zlecenia zamknięcia konta lub karty drogą elektroniczną (lub telefoniczną), szczególnie gdy umowa otwarcia rachunku oraz karty została zawarta drogą elektroniczną.

Odpowiedz
0 Lajków
VHD
VHD
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
06-05-2019
Wiadomość 3 z 4 (3 061 wyświetleń)

Re: Podstawa prawna odmówienia zlecenia zamknięcia konta lub karty online

@VHD zwracam Ci uwagę na zapis "mogą być nadesłane drogą korespondencyjną bez spełnienia warunków określonych w § 90 ust. 2" czyli nie ma potrzeby potwierdzenia notarialnego dla tej dyspozycji. 

Nasze regulaminy tworzymy  w szczególności w oparciu o ustawy Prawo bankowe, Kodeks Cywilny. Zawierając umowę potwierdzasz przyjęcie regulaminu do wiadomości. Gdyby umowa lub regulamin zawierał klauzule niedozwolone prawnie, byłby zakwestionowany przez UOKiK.

Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 4 z 4 (3 049 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy