Odpowiedz

Kwota wolna od zajęcia.

Witam.

Mam na swoim koncie zajęcie egzekucyjne od komornika. Dotychczas moja kwota wolna od zajęcia gwarantowana mi ustawowo wynosiła ok. 1400 zł. Niestety ostatnimi czasy owa kwota spadła do ok. 790. Co może być tego przyczyną? Błąd systemu, czy może jakiś nieznamy mi punkt regulaminu, czy może agresywna próba komornika pozbawienia mnie środków do życia? Proszę o szybką odpowiedź.

Pozdrawiam.

Odpowiedz
0 Lajków
JackThrash
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
0
20-03-2017
Wiadomość 1 z 26 (46 356 wyświetleń)

Re.: Kwota wolna od zajęcia.

Tu masz informacje na temat tego, co gwarantuje Ci ustawa i w jakim przypadku jakie kwoty.
http://windykowani.pl/zajecia-komornicze/kwota-wolna-od-zajec-komorniczych-w-2017

Możliwe, że wystąpił jakiś błąd systemu - najlepiej zadzwonić na infolinię lub napisać przez moduł Wiadomości z konta bankowego, gdyż tutaj pracownicy banku nie mają wglądu w informacje na Twój temat.
Odpowiedz
0 Lajków
Tymcio
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
186
35
26-09-2016
Wiadomość 2 z 26 (46 323 wyświetleń)

Re.: Kwota wolna od zajęcia.

@JackThrashmasz rachunki również w innych bankach?

Z tego co mi wiadomo to wolne środki to jedna kwota, proporcjonalnie rozkładana na wszystkie rachunki.

Więc jeżeli posiadasz więcej rachunków, które zajmie komornik, to kwota rozłoży się pomiędzy te konta.

Jeżeli nie masz żadnego innego rachunku, to zgłosiłbym problem.

Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 3 z 26 (46 299 wyświetleń)

Re.: Kwota wolna od zajęcia.

Jest to moje jedyne konto bankowe, także muszę to zgłosić.

Odpowiedz
0 Lajków
JackThrash
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
0
20-03-2017
Wiadomość 4 z 26 (46 293 wyświetleń)

Re.: Kwota wolna od zajęcia.

Standardowo, kwota wolna przyznawana co miesiąc to 1500 zł.

Proszę, skontaktuj się z nami: 32 357 00 69 lub wyślij wiadomość przez bankowość internetową. Sprawdzimy, dlaczego masz do dyspozycji niższą kwotę.

 

 

 

---
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MarcinB
Były moderator
Były moderator icon
445
142
04-09-2015
Wiadomość 5 z 26 (46 271 wyświetleń)

Re.: Kwota wolna od zajęcia.

@MarcinBa czy kwota jest "dzielona" na ilość rachunków jakie zajął komornik?

Jeżeli ten sam komornik dla danego tyt. egz. zajął również inne konta to czy wolne środki (kwota 1500 zł) zostaną proporcjonalnie rozłożona pomiędzy nimi?

Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 6 z 26 (46 204 wyświetleń)

Re.: Kwota wolna od zajęcia.

Witam raz jeszcze.

Otrzymałem odpowiedź, iż wszelkiego rodzaju transakcje powodują uszczuplenie limutu kwoty wolnej od zajecia, co mnie zdziwiło, gdyż zarówno w myśl tekstu ustawy, jak i u konkurencyjnych banków kwota wolna od zajęcia się nie zmienia w zależności od liczby operacji finansowych(zarówno wpłat, jak i wypłat z konta) i dopiero ewentualna nadwyżka jest przekazywana komornikowi. Natomiast w ING "kwota wolna od zajęcia" nie jest tak na prawdę kwotą wolną od zajęcia jaką być powinna w mysl prawodawstwa, ale jakby limitem sumy pineiężnej operacji przeprowadzonych w danym miesiącu i podlega on odowieniu co miesiąc.

W świetle tych informacji poważnie myślę nad przeniesieniem konta do jednego z konkurencyjnych banków.

Pozdrawiam.

Odpowiedz
0 Lajków
JackThrash
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
0
20-03-2017
Wiadomość 7 z 26 (46 180 wyświetleń)

Re.: Kwota wolna od zajęcia.

To co napisałem (sposób działania) jest ciekawe.

Myślę, że jednak warto poczekać na wyjaśnienie z Banku.

Trudno mi uwierzyć, że Bank nie stosuje się do regulacji.

Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 8 z 26 (46 140 wyświetleń)

Re.: Kwota wolna od zajęcia.

@JackThrash @Konto usunięte Kwota wlna od zajęcia egzekucyjnego jest wspólna dla wszystkich kont, które taki organ zajął. Oznacza to, że wykorzystywanie środków z któregokolwiek konta objętego zajęciem powoduje obniżenie kwoty wolnej. To prawda, że odnawia się ona co miesiąc i wynosi 1500 zł. Potwierdzam też, że przekazujemy do wskazanego organu egzekucyjnego, np. komornika sądowego nadwyżkę nad obecnie dostepną kwotę wolną. Przedstawię to na krótkim przykładzie. Jeżeli pozostała kwota wolna na dany dzień to 1000 zł, a na konto objęte zajęciem wpływnie 1500 zł to nadwyżkę 500 zł przekażemy odpowiedniemu organowi egzekucyjnemu.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
ŁukaszW
Były moderator
Były moderator icon
699
228
12-10-2015
Wiadomość 9 z 26 (46 132 wyświetleń)

Re.: Kwota wolna od zajęcia.


ŁukaszW pisze:

dla wszystkich kont, które taki organ zajął.


 W innych bankach również? Czy dotyczy to tylko rachunków zajętych w ING?

 

Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 10 z 26 (46 114 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Trzymam kciuki za pozytywną i szybką decyzję dla Ciebie 🙂

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Gratuluję i bardzo dziękuje za informację Emotikon: Szczęśliwy

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Niestety całe ING, tam gdzie nie trzeba to wielce dbają bezpieczeństwo, tak jak z tym CarPlay wymagającym odblokowania tel, albo jak aktywujesz U2F w aplikacji to każde uruchomienie aplikacji wymaga p

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy