Jak inwestować

Odpowiedz

Jak liczony jest podatek?

Dzień dobry Emotikon: Szczęśliwy

 

Powiedzmy, że kupuję akcje. Do momentu ich sprzedaży nie powstaje obowiązek podatkowy. OK. 
Po pewnym czasie je sprzedaję z zyskiem powiedzmy 1000 zł. Czyli mam 190 zł podatku do uiszczenia.
Co jednak, jeśli te zyski od razu inwestuję w zakup kolejnych akcji, które za 6 lat sprzedam powiedzmy ze stratą 2000 zł? Wyjdzie na to, że nie dosyć, że straciłem 1000 zł wcześniejszego zysku, to jeszcze 1000 zł swojego kapitału początkowego i na dokładkę 190 zł podatku. 

 

W zasadzie pytanie retoryczne. Ale może jakimś cudem jednak US jest na tyle uczciwy (buahahaha), że traktuje to nieco jak sytuację w której kupiło się akcje i się ich nie sprzedało. W końcu jeśli kupię akcji za 5k zł, to na koncie mam 0 - nie ma za co płacić podatku. Mam tylko akcje. Ale jak na sprzedaży zyskam 1k i kupię akcji za 6k zł, to nadal na koncie mam 0 - mam tylko akcje. Czyli dokładnie ta sama sytuacja Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedz
0 Lajków
Szkot
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
82
26
21-01-2016
Wiadomość 1 z 17 (30 178 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Witaj, podatek od zysków z tytułu zbycia papierów wartościowych liczony jest po zamknięciu pozycji. Jeżeli kupiłeś akcje np. w 2016 roku za X zł i sprzedałeś je w 2018 za z zyskiem za X zł to biuro maklerskie przyśle Ci PIT8C na początku 2019 roku z kwotą jaką zarobiłeś na sprzedaży akcji i wtedy musisz złożyć deklarację PIT 37 do US do której dołączysz PIT 8C z biura maklerskiego. Natomiast jeśli kupiłeś akcje w 2017 a sprzedasz je ze stratą po 6 latach czyli 2023 w 2024 otrzymasz deklarację PIT 8C ze stratą i również tą stratę możesz odliczyć od podatku składając do US PIT 37 w którym będzie dołączony PIT 8C ze stratą. Pozdrawiam.
Odpowiedz
0 Lajków
tomek_17177
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
14
1
21-10-2017
Wiadomość 2 z 17 (30 172 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Z obniżeniem podatku od zysków do zapłaty jest niestety tak, że straty musimy mieć wcześniej niż zyski. Jeśli najpierw mamy stratę, a w kolejnych latach zysk, to można tę stratę sobie rozliczyć.

Jeśli jednak najpierw mieliśmy zyski a w kolejnym roku stratę, to niestety strata nie działa wstecz i musimy sobie zrobić zyski w kolejnych latach, żeby coś z tej straty mieć. Emotikon: Szczęśliwy

 

I tak dla sprostowania - podatek od giełdy rozliczamy na odrębnym rozliczeniu - PIT38. Nie łączymy z dochodami z pracy na PIT37.

Odpowiedz
0 Lajków
DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 3 z 17 (30 145 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

No tyle to ja wiem Emotikon: Mrugający Ale rok podatkowy jak sama nazwa wskazuje trwa rok i nie musi tak być, że jeśli zysk był w czerwcu, to strata musiała być w maju Emotikon: Mrugający Tak więc nie o to pytałem. Nieczytelnie to napisałem? Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedz
0 Lajków
Szkot
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
82
26
21-01-2016
Wiadomość 4 z 17 (30 112 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Dla potomnych. Do PIT liczone to jest tak:

1. wychodzimy od sprzedaży papierów - czyli przychód. Jeżeli w danym roku był przychód ze sprzedaży to bierzemy do PIT.

2. Dostawiamy do tego koszt nabycia, niezależnie kiedy były kupione (chyba, że przed wprowadzeniem podatku w 2004 - to wtedy są niepodatkowe)

3. dostawiamy do tego koszty transakcji - prowizje, opłaty za konto itd.

4. nie ważne czy transakcja zyskowna czy stratna była w lutym czy w czerwcu czy w maju - zbieramy sumę przychodów z danego roku podatkowego i dostawiamy sumę kosztów osiągnięcia tych przychodów

 

To, co pisałem o kolejności straty i zysku dotyczy już rocznych rozliczeń:

Przykład 1

w 2017 miałeś zysk, w 2018 stratę - nie możesz sobie obniżyć stratą zysku z 2017 - nie cofamy się

Przykład 2

w 2016 miałeś stratę, w 2017 miałeś zysk - możesz do 50% straty rozliczyć w 2017 i obniżyć sobie podatek.

Przykład 3

2016 - strata, 2017, zysk - odliczasz 50% strat z 2016, w 2018 znów masz zysk - odliczasz kolejne 50%.

 

Osobiście czuję to co Ty - łagodnie mówiąc ustwa nie jest doskonała Emotikon: Szczęśliwy Nie podważamy tu jednak metody wprowadzonej przez Ministerstwo Finansów i z nią tutaj nie dyskutujemy. Jeśli masz propozycje zmian w Ustawie o podatku to nie tutaj Emotikon: Mrugający

Odpowiedz
0 Lajków
DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 5 z 17 (30 050 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Niby ta


DarekN pisze:
Nie podważamy tu jednak metody wprowadzonej przez Ministerstwo Finansów i z nią tutaj nie dyskutujemy. Jeśli masz propozycje zmian w Ustawie o podatku to nie tutaj

Niby tak, ale jestem wzorcowym klientem, a ten jak wiadomo musi przy każdej okazji ponarzekać ;P

 

To co rozwinąłeś mnie zaciekawiło, czyli dostawienie kosztów transakcji. Zbliżamy się bowiem do tego o co pytałem. Tylko prosiłbym jeszcze jaśniej Emotikon: Mrugający Chodzi o koszty nabycia tej konkretnej rozliczonej transakcji, czy wszystkich kosztów nabycia, prowizji itp. w danym roku?

 

Powiedzmy inwestuję 10k - prowizja 30 zł. Za parę miesięcy sprzedaję z zyskiem ~10%, czyli po sprzedaży wyciągam ~ 11k - prowizji 33 zł. Od razu kupuję za 11k kolejne akcje. Prowizja 33 zł.

 

Podatek = 11 000 - 10 000 zł - 30 zł - 33 zł * 0,19% = 178 zł?

 

Czy może:

 

Podatek = 11 000 - 11 000 (kosz nabycia nowych akcji) = nie ma z czego liczyć podatku Emotikon: Mrugający

 

Nie no dobra, nieporadna akrobatyka podatkowa, w którą sam nie wierzę Emotikon: Mrugający 

Odpowiedz
0 Lajków
Szkot
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
82
26
21-01-2016
Wiadomość 6 z 17 (30 024 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Poradna, nieporadna, grunt, żeby rozumieć i inni mogli skorzystać.

 


Szkot pisze:
Powiedzmy inwestuję 10k - prowizja 30 zł. Za parę miesięcy sprzedaję z zyskiem ~10%, czyli po sprzedaży wyciągam ~ 11k - prowizji 33 zł. Od razu kupuję za 11k kolejne akcje. Prowizja 33 zł.

Zróbmy ćwiczenie:

10 marca 2017 - Kupujesz akcje ABC za 10 000zł. Prowizja 30zł.

20 kwietnia 2017 - sprzedajesz akcje ABC za 11 000 zł. Prowizja 33zł.

22 kwietnia 2017 - kupujesz akcje XYZ za 11 000zł. Prowizja 33zł.

No i trzymasz te akcje do dziś.

No i teraz tak do PITu:

Przychód masz ze sprzedaży akcji ABC 11 000, koszt 10 000 + 30 + 33.

Zysk 11 000 - 10 063 = 937. Od tej kwoty liczysz 19%, czyli tak jak wyliczyłeś 178zł.

Gdybyś np. miał koszt prowadzenia rachunku, to jeszcze to by obniżało zysk.

Nie patrzysz na transakcję z 22 kwietnia, bo do niej nie masz przychodu. Koszt prowizji 33zł za zakup akcji XYZ weźmiesz dopiero jak sprzedasz te akcje i będzie przychód. Może to być w kolejnych latach

 

Moglibyśmy pogłębiać temat na wyższym poziomie. Może sam zgłębisz. "A co jak sprzedam część tych akcji, potem dokupię po innej cenie i znowu sprzedam?" Podpowiem hasło do wyszukiwania: "Metoda FIFO"

 

Miłego weekendu z podatkiem Emotikon: Mrugający

 

Odpowiedz
0 Lajków
DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 7 z 17 (29 955 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Czy rozliczna sie z podatku z kazdej tranzakcji z osobna czy robi sie podsumowanie wszystkich tranzakcji?
Pozdrawiam
Odpowiedz
0 Lajków
lukmaz2172
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
15-10-2020
Wiadomość 8 z 17 (15 157 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Jeżeli w 2020 zrealizowałeś zysk/stratę zamykając pozycję lub sprzedając instrumenty finansowe, do końca lutego 2021 wystawimy dla Ciebie dokument PIT-8C. Na jego podstawie rozliczysz się z Urzędem Skarbowym. W tym dokumencie wykażemy Twój zrealizowany łączny wynik. 

 

Odpowiedz
0 Lajków
PawełH
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
88
19
15-06-2020
Wiadomość 9 z 17 (15 118 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

[ Edytowane ]
Spoiler
Nie patrzysz na transakcję z 22 kwietnia, bo do niej nie masz przychodu. Koszt prowizji 33zł za zakup akcji XYZ weźmiesz dopiero jak sprzedasz te akcje i będzie przychód. Może to być w kolejnych latach

O matko, czyli jeżeli kupiłem akcje  2017 i trzymałem do 2020 to dopiero w 2020 wykazuję koszty uzyskania tych akcji?
 Od początku, bo mam taki problem.

Myślałem że będzie prosto założyłem tabelkę w Excel: z jednej strony "wyszło" - czyli za ile kupiłem akcje, z drugiej strony "przyszło" czyli za ile sprzedałem. Różnica to zarobek/strata (nie mam strat) i od tego 19% podatku.

Schody zaczynają się teraz. kupowałem i sprzedawałem w grudniu 2020. Przykład
Kupiłem akcje AB za 100 zł w listopadzie 2020. Sprzedałem AB za 120 zł w grudniu 2020. Dochód  20 zł *0,19.=podatek.
Ale
kupiłem Akcje XY w grudniu 2020 za 100 zł. Sprzedałem akcje XY  za 120 zł w styczniu 2021. Przychód 120, dochód faktycznie 20 zł.

Czyli w grudniu po jednej stronie tabeli minus 100 zł po drugiej zero = przychód minus 100 zł . Podatek 0 zł.
Sprzedaję akcje XY za 120 zł w styczniu 2021 - przychód 120 zł a rozchód 0 zł. podatek od 120 zł. Sam bym się oszukał.

Czyli po lekturze tego co tu piszecie rozumiem że mam rozliczać tak:
Wychodzę od tego co sprzedałem??

Czyli nieważne kiedy kupiłem akcje, nie wykazuję tego że kupiłem w danym roku dopóki ich nie sprzedam?
np. Kupiłem akacje XY z grudniu 2020 - nie wykazuję tego z pit za 2020?. Sprzedam akcje XY za 120 w sierpniu 2021.
Wtedy w zeznaniu wykażę 120 przychód minus 100 wydane w zeszłym roku = 20*0,19=podatek? Czy tak?

czyli nieważne w którym roku podatkowym kupiłem akcje, to za ile kupiłem wykazuję w tym roku w którym je sprzedałem. Czy ja to dobrze rozumiem?

Odpowiedz
0 Lajków
Btc00
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
14-02-2021
Wiadomość 10 z 17 (11 476 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Czyli tak samo potwierdzacie to co pisałem wcześniej, nic tylko piszecie o algorytmie który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Jesteście jedynym bankiem w PL który umożliwia wysłanie przelewu bez

...

28-03-2024
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
czas oczekiwania na decyzje

co to znaczy 21 od dnia zlozenia kompletu dokumentow czyli czego w przypadku osoby na umowie o prace? pytam sie o ostateczna decyzje etap 6?

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy