Wieża antysmogowa już w Krakowie. #MojePowietrze połączyło ING Bank Śląski i twórcę Smog Free Tower

Zespół ING

Zespół ING

Artykuły (289)

Inspirujemy i motywujemy w Społeczności ING

16-02-2018

Według Marshalla McLuhana „Nie ma pasażerów na statku Ziemia, wszyscy jesteśmy załogą.” Wśród zanieczyszczeń i smogu ciężko nawigować do przyszłości. Dobrze, że mamy na pokładzie kogoś, kto zna sposób na oczyszczenie atmosfery. Poznajcie bliżej Daana Roosegaarde'a, autora Smog Free Tower, której budowę w Krakowie zainicjował ING Bank Śląski.

Ratowanie świata to marzenie wielu młodych ludzi. Dostrzegają oni problemy, zaczynają działania i bardzo często wskutek tych starań udaje się osiągnąć zadziwiające rezultaty.

Jednym z nich jest Daan Roosegaarde, twórca Smog Free Project.

To również dzięki ludziom takim jak on coraz więcej z nas odzyskuje wiarę w sens działania na rzecz ochrony środowiska. Jeszcze wrócimy na właściwy kurs!

Kim jest Daan?

Daan Roosegaarde jest holenderskim artystą i innowatorem, który łączy ludzi, technologie i miejskie przestrzenie, żeby zmieniać na lepsze codzienne życie w miastach.

Jego marzenie? Inspirować i rozpalać do działania na rzecz rozwiązań mających poprawić stan środowiska. Płomienie, które podkłada pod naszymi umysłami, potrzebują powietrza. Wynalazek Daana oczyszcza je, by do naszych głów razem z tlenem docierał przekaz: tak ma wyglądać świat.

Jego cel?

Po pierwsze: pomagać lokalnym społecznościom, by mogły odetchnąć czystym powietrzem, zupełnie za darmo.

Po drugie: inspirować do dalszego działania.

Symbol na rzecz czystego powietrza

Roosegaarde stworzył projekt wieży antysmogowej, której instalacja wędruje po świecie. Wieża oczyszczała już powietrze w wielu miastach Chin. Teraz, dzięki współpracy holendra z ING Bankiem Śląskim,  stanęła w krakowskim Parku Jordana. Będzie filtrować powietrze dla setek spacerowiczów w nadziei, że pod jej wpływem nie tylko zmienią nastawienie do ekologii, ale zaczną działania na rzecz poprawy stanu ekosystemu.

Poznaj szczegóły projektu Smog Free Tower

Pomysł zapłonął w głowie Holendra, gdy pewnego dnia podziwiał Pekin z okna swojego hotelowego pokoju. Panorama miasta zachwyciła Daana, ale nie mógł podziwiać jej zbyt długo, bo już następnego dnia widok przysłonił mu gęsty smog, zawieszony nad metropolią: „Nie widziałem już miasta. Dzieci nie mogły bawić się na zewnątrz. Postanowiłem działać. Stworzyłem Smog Free Project, by poprzez lokalne działania przypominać o tym, jak ważne jest czyste powietrze.”

„Chciałem stworzyć w parkach pomniki czystego powietrza, coś w rodzaju świątyń. Dla mnie bardzo ważne jest, by były dostępne dla wszystkich, jak czyste powietrze.”

Wieża antysmogowa to część projektu – serii innowacyjnych rozwiązań dla miast. To tak naprawdę 7-metrowy odkurzacz, który jest w stanie przefiltrować 30 000 m3 powietrza dzięki opatentowanej technologii jonizowania na nano-poziomie. Oczyszcza atmosferę z cząsteczek PM2.5 i PM10, a następnie emituje oczyszczone powietrze. „Wieża korzysta z przyjaznych środowisku technologii i zużywa tyle energii elektrycznej ile potrzeba, by zasilić bojler”.

Dołącz do akcji #mojepowietrze

Biżuteria ze smogu i...

Plan Smog Free Project ma za zadanie uświadomić nam wszystkim, jak ważnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza. Dlatego, dla wzmocnienia efektu, Daan zaplanował wystawę towarzyszącą jego instalacji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK. Tam też będzie można zobaczyć biżuterię wykonaną… ze smogu.

„Na świecie nie brakuje pieniędzy, tylko kreatywności i wyobraźni w działaniach na rzecz lepszego świata.”

Dochód ze sprzedaży pierścionków i spinek do mankietów z oczkiem z zebranego podczas filtrowania powietrza jest przeznaczony na realizację kolejnych przedsięwzięć na rzecz świata wolnego od zanieczyszczeń. Artysta wykorzystuje też platformę crowdfundingową Kickstarter. Tak jak Smog Free Project działa w skali lokalnej i globalnej, tak Roosegaarde zamierza walczyć z zanieczyszczeniami nie tylko w miastach, ale też na orbicie Ziemi. „Pracujemy nad projektem oczyszczania kosmicznych odpadów. Kosmiczne śmieci to odpowiednik smogu dla przestrzeni kosmicznej i również stanowią ogromne zagrożenie.”

„Naszym głównym celem jest tworzenie nowych marzeń, stąd nazwa studia w Rotterdamie, Fabryka marzeń.” Tak Roosegaarde mówi o swojej pracowni. To tam tworzy rozwiązania, którymi wznieca ognie w latarniach pomagających nam wszystkim wrócić na właściwy kurs. Dla Daana „Nie ma pasażerów na statku Ziemia, wszyscy jesteśmy załogą”.

Czy trudno więc obrać ten właściwy kurs? Mając takiego nawigatora, jak Daan – zdecydowanie będzie to łatwiejsze!

 

Fot. Teodor Klepczyński