Wakacje za darmo lub prawie za darmo? To możliwe!

Zespół ING

Zespół ING

Artykuły (249)

Inspirujemy i motywujemy w Społeczności ING

21-08-2017

Couchsurfing i Warmshowers
Couchsurfing to z angielskiego – szukanie kanapy i taka jest właśnie idea portalu. Możemy znaleźć nocleg na całym świecie, a także zaoferować innym możliwość spania u nas - bez ponoszenia żadnych opłat. Wystarczy założyć konto, umieścić zdjęcia i podać podstawowe informacje. To nie tylko szansa na poznanie nowych ludzi, ale także na odwiedzenie niesamowitych miejsc, które znają jedynie nieliczni - bo gospodarz bardzo często chętnie zostanie też przewodnikiem po mieście. Tak samo działa Warmshowers (z angielskiego - ciepłe prysznice). Tu także możemy szukać bezpłatnych noclegów, ale warunek jest jeden - musisz podróżować na rowerze.

Wolontariat

Wolontariat
jest nie tylko świetną szansą na wyjazd, ale także okazją do pomocy innym. Możliwości są naprawdę ogromne i szerokie - można m.in. uczyć angielskiego, pomagać
w prowadzeniu hotelu lub restauracji albo zajmować się zwierzętami. Gdzie szukać ofert? Pomocny będzie portal Workaway, gdzie znajdziecie oferty gospodarzy (hostów), którzy
w zamian za 5 godzin pracy przez 5 dni w tygodniu zapewniają bezpłatne noclegi
i wyżywienie. Można wyjechać na kilka dni, miesięcy lub nawet na rok. Korzystanie ze strony nie jest całkowicie darmowe - aby wysyłać wiadomości do gospodarzy, trzeba opłacić abonament (dla samotnie podróżujących to 29 euro, dla pary 38 euro) za rok.

Autostop, jachtostop i carpooling
Podróż samochodem jest wygodna i daje dużą niezależność, ale bywa dość droga. Na szczęście jest autostop, który nic nie kosztuje, a pozwala dotrzeć w piękne miejsca i najdalsze krańce świata. Co więcej, taka podróż od razu zamienia się w niesamowitą przygodę i jest naprawdę nieprzewidywalna. Podobnie jest z jachtostopem, ale tutaj przydatne jest doświadczenie żeglarskie. Jednak, kto nie marzy o darmowym rejsie na Karaiby albo do Australii?
Nie każdy jest aż tak odważny, żeby spróbować autostopu, ale można skorzystać
z carpoolingu, czyli współdzielenia samochodu. Będziemy musieli ponieść koszty podróży, ale będą one niskie, bo podzielone np. na 4 osoby. W internecie można znaleźć kilka portali pomocny w szukaniu kompanów podróży, którzy oferują przejazdy w różne miejsca Europy.

Polowanie na okazje lotnicze

Co prawda trudno znaleźć bilety za 1 zł, ale bardzo dobre okazje trafiają się codziennie. Wystarczy śledzić portale, które udostępniają najlepsze oferty albo samemu przeszukiwać systemy rezerwacyjne tanich linii. Po Europie można podróżować za mniej niż 100 złotych,
a bilet do Ameryki Południowej lub Stanów Zjednoczonych czasami kosztuje niecałe 1000 złotych.

Wyjazd do kraju, gdzie można wszędzie rozbijać namiot lub są darmowe campingi
Jeśli nie mamy dużego budżetu, warto zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego kierunku wyjazdu. Są kraje, gdzie znajdują się bezpłatne campingi (np. Wyspy Kanaryjskie, Islandia) albo namiot można rozbić w każdym miejscu znajdującym się 150 metrów od zabudowań (np. Norwegia). Pozwala to obniżyć koszty podróży - szczególnie w krajach, które są bardzo drogie.

Fot. Fotolia