Sukces jest kobietą i mamy na to dowody!

Zespół ING

Zespół ING

Artykuły (289)

Inspirujemy i motywujemy w Społeczności ING

08-03-2018

To prawdziwy skandal! Święto kobiet wypada tylko raz do roku! Tylko jeden dzień, w którym mężczyźni mają szansę, by docenić swoje mamy, siostry i partnerki. To zdecydowanie zbyt rzadko, by w pełni uszanować ogrom dobra, które zawdzięczamy kobietom. Dziś w ramach ćwiczeń (dla mężczyzn) oraz inspiracji (dla kobiet) przybliżymy kilka kobiecych postaci, które zmieniały lub zmieniają świat.

Matka nowoczesnych technologii

 Susan Wojcicki to osoba doskonale znana w świecie technologii i Dolinie Krzemowej. Dlaczego? W październiku 1998 roku Wojcicki wynajęła swój garaż dwójce znajomych, którzy rozkręcali właśnie swój studencki biznes. Rok później objęła stanowisko szefa działu marketingu tej firmy. Tymi kolegami byli Larry Page oraz Sergey Brin, a raczkującym biznesem firma Google.

Dziś Susan Wojcicki wciąż jest związana z korporacją i jest szefową jednej ze spółek zależnych od Google, czyli serwisu YouTube. Tę rolę pełni od 2014 roku, chociaż  już dużo wcześniej namawiała szefów Google, by zakupili ten szybko rozwijający się portal. Jak widać zrobiła to bardzo skutecznie.

Zanim w karierze skupiła się całkowicie na serwisie wideo, pracowała przy innych projektach Google, np. Google Doodle, Obrazy Google czy Książki Google. Oprócz zarządzania największym serwisem wideo na świecie, Wojcicki walczy o płatne urlopy macierzyńskie dla pracujących mam oraz promuje naukę programowania wśród uczennic. Najważniejsze kobieta w YouTube ma pięcioro dzieci i jest posiadaczką polskiego paszportu - odnowiła go w 2017 roku. Niestety nie wiemy, jak długo musiała stać w kolejce w urzędzie, bo po odbiór stawiła się osobiście. 

Nr 2 Facebooka

Wszyscy wiemy, że najważniejszą postacią w Facebooku jest Mark Zuckerberg. Pomysłodawca, współtwórca oraz dyrektor generalny największej sieci społecznościowej na świecie, dużo zawdzięcza jednak Sheryl Sandberg. I chociaż to Zuckerberg przekonał ją do przejścia z Google do Facebooka, to jednak on zawdzięcza jej dużo więcej niż ona jemu. To właśnie jej umiejętności finansowe sprawiły, że dziś ten portal społecznościowy jest zyskowny.

Jej kariera zawodowa prezentuje się imponująco. Studia ukończyła ze świetnymi wynikami. Wkrótce po opuszczeniu murów uczelni rozpoczęła pracę w Departamencie Skarbu Stanów Zjednoczonych, czyli ministerstwie finansów. Później przez kilka lat pracowała w Google, a pod koniec 2007 roku poznała Marka Zuckerberga. Kilka miesięcy później Sheryl Sandberg dołączyła do załogi Facebooka.
Jej pierwszym zadaniem było sprawienie, by serwis zaczął na siebie zarabiać. Facebook zaczął przynosić zyski rok po tym, jak Sandberg dołączyła do zespołu. Dziś mówi się o niej, jako o “numerze 2” w firmie, najważniejszej postaci zaraz po założycielu serwisu. Pełni w niej rolę dyrektora operacyjnego - oznacza to, że jest odpowiedzialna za codzienne funkcjonowanie firmy. Jak widać, ze swojej roli wywiązuje się znakomicie. Tego transferu Mark Zuckerberg na pewno nie żałuje!

Najbardziej hojna kobieta świata

Oto kobieta, która ma wpływ na jedną z największych, prywatnych fortun świata i doskonale potrafi z niej korzystać. Robi to w najlepszy z możliwych sposobów - walcząc z ubóstwem, niedożywieniem oraz chorobami. Melinda Gates, czyli współzałożycielka i współprzewodnicząca fundacji dobroczynnej  Bill & Melinda Gates Foundation, dba o to, by fortuna zgromadzona przez nią i jej współmałżonka nie została bezmyślnie skonsumowana. Zamiast tego, kapitał państwa Gates pomaga milionom ludzi na całym świecie.

Lista instytucji oraz krajów, które zawdzięczają tej fundacji pomoc jest ogromna. Melinda Gates skupia się w swojej pracy głównie na krajach rozwijających się, gdzie każda dobrze zorganizowana i przemyślana pomoc jest na wagę złota. Jej zaangażowanie widoczne jest też w Stanach Zjednoczonych, gdzie walczy o łatwiejszy dostęp do edukacji dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. Na przestrzeni 18 lat działania, fundacja przekazała na pomoc różnym organizacjom ponad 44 miliardów dolarów!

W swojej działalności filantropijnej Melinda Gates szczególną uwagę poświęca kobietom - ich zdrowiu, macierzyństwu, ale i sytuacji zawodowej. Sama jest świetnie wyedukowana, a zanim na dobre poświęciła się działalności charytatywnej pracowała w … Microsoft. Jednak jeszcze w 1986 roku porzuciła karierę menedżerską i od tamtej pory zamiast zarabiać pieniądze wykorzystuje je, by zmienić świat na lepsze.

Studentka od rakiet

To w zasadzie postanowione - za kilkanaście lat ludzie wylądują na Marsie. Po raz pierwszy ludzka stopa zostawi ślad na obcej planecie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to rakiety NASA, czyli amerykańskiej agencji kosmicznej, wyniosą astronautów w najdalszą podróż w historii świata. Zrobią to przy udziale Tierry Fletcher - amerykańskiej inżynier, która pracuje z NASA nad najpotężniejszą rakietą w historii lotów kosmicznych. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że Tierra ma dopiero 22 lata.

Fletcher została zatrudniona przez Boeinga do pracy nad rakietą marsjańską. Tego zadania podjęła się jeszcze zanim ukończyła studia w Massachusetts Institute of Technology - najlepszej uczelni technicznej świata. Praca dla największego producenta samolotów pasażerskich nie przeszkodziła jej w osiągnięciu doskonałych wyników na studiach. Obecnie Tierra skupia się w całości na projektowaniu części dla Space Launch System. To nazwa mierzących od 100 do ponad 110 metrów rakiet, które docelowo mają zagwarantować nam wizytę na Marsie. Pierwszy lot zaplanowano na 2020 rok.

Tierra zawsze była dobrą uczennicą i przejawiała zdolności matematyczne. Jak sama wspomina, jej zainteresowanie statkami latającymi pojawiło się u niej bardzo wcześnie. Podczas jednego ze spacerów z mamą, zobaczyła na niebie lecący samolot. Pomyślała wtedy, że projektowanie takich statków to zajęcie dla niej. Dziś swój plan realizuje z niebywałą konsekwencją. Tierra Fletcher jest niesamowita, ale jeszcze bardzo młoda, więc niewiele więcej można o niej opowiedzieć. Oprócz jednego - o tej kobiecie będzie jeszcze kiedyś bardzo głośno!

Kopernik nie był kobietą, ale...

Jasno i wyraźnie trzeba zaprzeczyć insynuacjom, jakie padły w jednym z kultowych polskich filmów. Nie - Kopernik nie był kobietą! To jednak niczego nie zmienia. Mądrych i uczonych kobiet w naszej historii nie brakuje. Dlatego także przy tej okazji warto wspomnieć chyba najważniejszą z nich - Marię Skłodowską-Curie. Dlaczego?
Dlatego, że odniosła sukces mimo niesprzyjających jej warunków i konieczności pracy na emigracji. Dlatego, że jako patriotka nazwała nowo odkryty pierwiastek chemiczny “polonem”, by zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na sytuację Polski pod zaborami. Dlatego też, że wciąż możemy być z niej dumni - jest jedną z czterech osób, które nagrodę Norweskiego Komitetu Noblowskiego otrzymały dwa razy. Jest przy tym jedyną kobietą w tym towarzystwie! 

Jaką lekcję możesz wyciągnąć z historii naszej wielkiej rodaczki? Otóż taką, że kobiety warto i trzeba wspierać. Nie tylko 8 marca - Maria Curie-Skłodowska pewnie nigdy nie osiągnęłaby wspomnianych sukcesów, gdyby nie zaufano jej ponad przeciętnemu intelektowi i nie dano szansy na rozwój. I to jest właśnie chyba najlepszy prezent jaki można kobietom dziś podarować - bezwzględne, stałe wsparcie. W życiu osobistym, karierze i biznesie - czego dziś Paniom życzymy!

 

Fot. Fotolia

Źródło:

https://www.huffingtonpost.com/entry/this-22-year-old-is-already-an-engineer-at-nasa_us_5894c59be4b0c1284f25c913