Rozlicz PIT-37 przez internet - zobacz jak zrobić to z Moim ING

Tylko do 16 kwietnia można rozliczyć się z podatku dochodowego za rok 2017 za pomocą PIT-WZ, czyli wniosku o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Wszyscy użytkownicy systemu Moje ING, mogą złożyć swój wniosek PIT-WZ przez internet. Wymagane jest posiadanie tzw. profilu zaufanego. Rozliczenie PIT-37 za rok 2017 jest proste i nie zajmie wiele czasu. Zobacz jak to zrobić!

Czy masz już profil zaufany?

Jeśli tak – zajrzyj do drugiej części tekstu. Tam dowiesz się jak złożyć wniosek PIT z Moim ING. Jeśli nie - nie martw się! Założenie Profilu Zaufanego za pomocą naszego konta jest bardzo proste.

Proces tworzenia profilu możesz zacząć na dwa, równorzędne sposoby:

Sposób pierwszy: Otwórz w swojej przeglądarce internetowej Moje ING i zaloguj się swoimi danymi. Następnie w zakładce „Oferta ING” -  e-Urząd, wybierz Profil Zaufany.

Sposób drugi: Poprzez platformę ePUAP wybierz opcję Chcę logować się przy użyciu zewnętrznego dostawcy tożsamości. Tam wybierz ING Bank Śląski i zaloguj się do systemu Moje ING.

W obu przypadkach wyświetlą się dane osobowe, które trzeba będzie zatwierdzić - jeśli są poprawne. Przeczytaj je uważnie i jeśli nie są aktualne - zmień je na poprawne. Podaj adres e-mail lub numer telefonu, z których często korzystasz.

Następnie, wydaj zgodę na udostępnienie danych osobowych - to konieczne, by zakończyć proces. Nie martw się, Twoje dane są dobrze chronione. Po wyrażeniu zgody otrzymasz, na podany wcześniej numer telefonu, kod autoryzacyjny. Należy wpisać go w odpowiednim polu i zatwierdzić. Jeśli przekazywanie danych do urzędu powiodło się - zobaczysz stosowny komunikat. Otrzymasz też powiadomienie na swój adres e-mail. Od tej pory możesz załatwiać sprawy urzędowe za pomocą swojego Profilu Zaufanego!

Więcej na temat Profilu Zaufanego możesz przeczytać w naszym artykule “Załatw sprawy urzędowe online – załóż Profil Zaufany w Moim ING

Zobacz teraz jak złożyć PIT-WZ:

  1. Wejdź na Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów i w zakładce "Wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ)" wybierz "Składam wniosek PIT-WZ" (opcje  znajdziesz w kolumnie po lewej stronie ekranu).
  2. Wypełnij wniosek korzystając z jednej z dwóch dostępnych opcji (z asystentem lub samodzielnie). Pamiętaj, aby podać w nim swój poprawny i aktualny adres e-mail.
  3. Wybierz opcję podpisu Profilem Zaufanym. Kliknij w logo ING Banku Śląskiego, zaloguj się i podpisz wniosek Profilem.
  4. Aby wysłać wniosek, przejdź do okna przeglądarki, w którym go składałeś. Wybierz przycisk wyślij i podaj jeszcze raz swój adres e-mail.
  5. Na podany adres e-mail otrzymasz kod, który pozwoli Ci odnaleźć wysłany wniosek i sprawdzić jego statusu.
  6. W ciągu 5 dni urząd skarbowy wyśle na podany przez Ciebie adres e-mail link do przygotowanej deklaracji podatkowej.
  7. Możesz ją odrzucić lub zaakceptować. Jeśli do 30 kwietnia 2018 r. nic nie zrobisz – przygotowane przez urząd zeznanie podatkowe zostanie uznane za złożone.

To wszystko - tegoroczne rozliczenie PIT masz z głowy! Po akceptacji zeznania koniecznie sprawdź czy masz do zapłaty kwotę podatku. Jeśli tak, do 30 kwietnia 2018 r. dokonaj wpłaty podatku na konto urzędu skarbowego.

Fot. Fotolia