Płatność BLIK - prosto, szybko i bezpiecznie

Jak wyobrażasz sobie idealny system płatności? Na pewno musi być bezpieczny - w końcu chodzi o Twoje pieniądze. Najlepiej, żeby odbywał się bezgotówkowo, bo nikt nie lubi wyszukiwania w portfelu groszowych monet. Płatność musi być też szybka - w dzisiejszych czasach zawsze nam się gdzieś spieszy. Dobrze by taka forma realizowania zakupów była też niezależna od kart i portfela. Dobrze, by transakcję można było zrealizować za pomocą smartfona, który mam zawsze przy sobie. Bo czy potrafisz sobie przypomnieć, kiedy ostatnim razem wyszedłeś z domu bez telefonu?

Okazuje się, że forma płatności spełniająca te warunki już istnieje i staje się coraz bardziej popularna. Chodzi o BLIKA - płatność z wykorzystaniem aplikacji bankowej. Sprawdź jak z niego skorzystać!

Jak płacić i wypłacać BLIKIEM?

Za pomocą BLIKA możesz zapłacić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Jeśli zapomnisz karty płatniczej z domu, możesz też w ten sposób wypłacić pieniądze z bankomatu. Dzięki płatności BLIK zrobisz też przelew, nawet bez znajomości numeru konta odbiorcy – wystarczy jego numer telefonu.

Funkcja BLIK dostępna jest w aplikacji Moje ING – na jej głównym ekranie. By z niej skorzystać, nie musisz się nawet logować do aplikacji.

Podczas zakupów w internecie wystarczy wybrać ikonkę BLIK  w momencie wyboru metody płatności. W sklepie stacjonarnym, który akceptuje BLIKA, przekaż sprzedawcy, że chcesz zapłacić za zakupy w ten sposób. Gdy wypłacasz pieniądze z bankomatu, wybierz opcję BLIK z dostępnych opcji.

blik_MINGMobile.png

Następnie, otwórz aplikację banku w swoim telefonie i wygeneruj kod BLIK. Wpisz go na stronie internetowej, w której robisz zakupy lub wprowadź do terminalu płatniczego czy bankomatu. Na koniec wystarczy, że potwierdzisz transakcję na telefonie za pomocą przycisku „Zatwierdź” . To wszystko – płatność nie zajmie Ci więcej niż kilkanaście sekund!

BLIK ułatwia też robienie przelewów, nawet jeśli nie znasz numeru konta odbiorcy - wystarczy, że znasz jego numer telefonu. Jeśli odbiorca zdefiniował swój numer telefonu do odbierania przelewów BLIK, pieniądze od razu znajdą się na jego koncie. Jeśli zdefiniujesz swój numer telefonu, także będziesz mógł otrzymać środki wysyłane na numer telefonu z innych banków  w przeciągu kilku chwil.

Do wygenerowania kodu BLIK niezbędna jest aplikacja mobilna banku działająca na smartfonie z dostępem do internetu. Jednak płatności można dokonać też, gdy nie jesteś podłączony do sieci. Do tego celu można wykorzystać tzw. czek BLIK. To tak naprawdę 9-cyfrowy kod, który można wykorzystać do płacenia bez dostępu do internetu, czy… telefonu. Podczas jego generowania, możesz ustalić nazwę czeku i datę, w którym jego ważność przestanie obowiązywać oraz tzw. hasło do czeku, które jest wykorzystywane do potwierdzenia transakcji. Następnie, wysłać w formie SMS-a lub e-maila do kogoś, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz przekazać tej osobie hasło do czeku.

Dlaczego BLIK?

BLIK ma wiele zalet, które wyróżniają go od innych, bardziej popularnych metod płatności. Najważniejszą z nich jest jego uniwersalność - do zapłacenia za zakupy wystarczy nam jedynie aplikacja banku zainstalowana na smartfonie. Nie musisz się martwić o kartę lub gotówkę. Cały proces płacenia trwa też dosłownie kilkanaście sekund. Zresztą, nie może trwać dłużej, bo kod wygenerowany w telefonie ważny jest jedynie przez 2 minuty.

Za pomocą BLIKA możesz zapłacić za zakupy w internecie, o ile dany sklep umożliwia taką formę płatności. Podobnie jest ze sklepami stacjonarnymi. Podczas finalizowania zakupów, wybierz BLIKA spośród innych metod płatności. Jej realizowanie odbędzie się podobnie jak w przypadku innych płatności tego typu. Wystarczy, że wpiszesz na stronie kod wygenerowany w aplikacji bankowej i zatwierdzisz jego użycie.

O czym trzeba pamiętać kupując z BLIKIEM?


Zanim wykonasz pierwszą transakcję przy pomocy BLIKA, przeczytaj najważniejsze informacje o tym sposobie płatności:

  • Płacąc w sklepie stacjonarnym, zrealizujesz do 3 transakcji dziennie na kwotę do 50 zł każda, bez logowania się do aplikacji i podawania PIN-u. Wystarczy zatwierdzić je przyciskiem „Potwierdź” w telefonie. By uniknąć tego ograniczenia, zaloguj się do aplikacji ING.
  • Transakcje w internecie i bankomacie wymagają potwierdzenia kodem PIN.
  • Wpisanie kodu zabezpieczającego jest niezbędne podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu i do potwierdzenia płatności w internecie.
  • Ponieważ BLIK to polskie rozwiązanie, jego stosowanie za granicą jest niemożliwe. W Polsce z łatwością rozpoznasz punkty, które obsługują ten rodzaj płatności - oznaczone są naklejkami BLIK. Jeśli nie jesteś pewien czy dane miejsce obsługuje takie transakcje, zapytaj sprzedawcę.
  • Sam możesz ustawić dzienny limit transakcji wykonywanych BLIKIEM. Domyślnie jest to 2000 zł, ale możesz go zmienić na kwotę z przedziału 500 - 10 000 złotych. Limit możesz ustalić w systemie bankowości internetowej lub telefonicznie na infolinii banku. Osoby niepełnoletnie mogą dokonać tych zmian za pośrednictwem pełnomocnika.
  • Samo korzystanie z usługi BLIK jest całkowicie darmowe.

Jak widać, BLIK ma naprawdę sporo do zaoferowania. Pozwala minimalizować formalności związane z transakcjami, zachowując jednocześnie ich bezpieczeństwo. Przyda się szczególnie podczas drobnych transakcji w sklepie lub podczas zakupów w internecie.

 

Fot. Fotolia

Komentarze