Oszczędzanie z dodatkowym zyskiem

Ty odpoczywasz, a Twoje oszczędności pracują za Ciebie? To możliwe! Dzięki nowoczesnym instrumentom finansowym zgromadzone zasoby mogą przynosić Ci dodatkowe zyski. Aby tak się stało, musisz jednak wpuścić pieniądze w obieg.

A więc po pierwsze, wyciągnąć je z szuflady i powierzyć bankowi. A po drugie, zdecydować, w jaki sposób bank ma się z nimi obchodzić. I to wszystko? Tak, choć nie tylko. Rezygnując z tradycyjnych metod przechowywania pieniędzy, dodatkowo uchronisz je przed inflacją. Nie dopuścisz zatem, aby Twój kapitał wraz z upływem czasu tracił na wartości. Jeśli jesteś już pewien, że nie warto trzymać oszczędności w przysłowiowej skarpecie, sprawdź, jak możesz je ulokować.

Konto oszczędnościowe - większa elastyczność, rozsądny zarobek

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy i lokata w jednym. Tak jak w przypadku zwykłego konta możemy w dowolnej chwili wpłacać i wypłacać z niego środki. Ulokowane pieniądze są jednak oprocentowane, dzięki czemu pracują na nasze zyski. Otworzenie konta oszczędnościowego w tym samym banku, w którym posiadamy ROR, nie wiąże się zwykle z dodatkowymi opłatami. Duża elastyczność korzystania z odłożonej rezerwy finansowej nie idzie jednak w parze z bardzo wysokim zarobkiem. Oprocentowanie utrzymuje się w tym przypadku na poziomie 2-3 % w skali roku i może się nieco wahać w zależności od rynkowego oprocentowania depozytów.

Na co zwrócić uwagę: Zwykle z konta oszczędnościowego korzystamy tak samo swobodnie jak ze zwykłego rachunku. Dokonywane wypłaty są natomiast często po wyczerpaniu określonego limitu dodatkowo płatne. Takiego konta używaj zatem zgodnie z przeznaczeniem przede wszystkim do oszczędzania.

Zobacz jak to wygląda w ING Banku Śląskim:

Lokata bankowa - dodatkowe odsetki, ale konieczna wytrwałość

Lokata bankowa, zwana też depozytem terminowym, daje nam szansę na wyższy zarobek niż konto oszczędnościowe, a jednocześnie w pełni chroni nasz kapitał. W przypadku lokaty z góry określamy czas oszczędzania i nie mamy dostępu do pieniędzy aż do zdeklarowanego terminu. Lokatę można porównać do pożyczki, którą to my udzielamy bankowi. W zamian za udostępnienie mu pieniędzy po określonym czasie otrzymamy odsetki. Ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Lokaty różnią się bowiem zarówno czasem trwania (lokaty krótko- i długoterminowe), jak i sposobem naliczania przysługującego nam zarobku. Możemy więc przebierać w lokatach miesięcznych, półrocznych czy nawet kilkuletnich. Z kolei wśród różnych wariantów oprocentowania mamy do dyspozycji stałe, a także zmienne bądź progresywne. Na obecny moment możemy na lokatach zarobić ok. 6,5 proc. w skali roku.

Na co zwrócić uwagę: Banki podają oprocentowanie lokat w skali roku. Jeśli zdecydujemy się na lokatę 6-miesięczną, wyliczone odsetki należy podzielić na pół. Ponadto nasz zarobek zostanie pomniejszony o podatek od dochodów kapitałowych, tzw. „podatek Belki” (19 proc.).

Produkty strukturyzowane - niewielkie ryzyko, szansa na zysk 

Coraz większą popularnością na rynku kapitałowym cieszą się produkty strukturyzowane. W ich przypadku stopień ryzyka jest już nieco wyższy. Co prawda mamy gwarancję odzyskania pełnej zainwestowanej kwoty w dacie zapadalności produktu (przy założeniu konstrukcji produktu ze 100% gwarancją kapitału w dniu jego zakończenia) musimy się jednak liczyć z tym, iż produkt może nie wypracować zysku.

Produkt strukturyzowany składa się bowiem z dwóch części. Pierwsza z nich tzw. bezpieczna (ok. 80-95% zainwestowanych naszych środków) jest odpowiedzialna za tzw. gwarancję kapitału, środki te są lokowane w papiery uchodzące za wolne od ryzyka, np. obligacje Skarbu Państwa. Druga z nich tzw. ryzykowna (ok 5-20%) jest odpowiedzialna za wypracowanie zysku, za środki te są nabywane instrumenty pochodne (opcje).

Produkty strukturyzowane (oferowane w głównej mierze w formie prawnej lokaty strukturyzowanej bądź grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie) przy ograniczonym, z góry zdefiniowanym poziomie ryzyka (w zdecydowanej większości produkty w konstrukcji inwestycyjnej z pełną gwarancją zwrotu zainwestowanych środków w dacie ich zapadalności) pozwalają inwestować na różnych rynkach finansowych, m.in. kapitałowym, walutowym czy towarowym, sprzyjając tym samym dywersyfikacji naszego portfela. Produkty te dają możliwość osiągnięcia stopy zwrotu wyższej niż na tradycyjnych depozytach bankowych przy zachowaniu ww. cech bezpieczeństwa inwestycji. 

Na co zwrócić uwagę: Produkty strukturyzowane mają połączyć bezpieczeństwo z dodatkowymi korzyściami finansowymi. Bilans zysków i strat sprawia, że uzyskane za ich pomocą zarobki są jednak często podobne jak przy tradycyjnej lokacie.

Sojusz zysku i ryzyka

Zarówno konto oszczędnościowe, jak też różne postacie lokat zapewniają nam 100-procentową ochronę kapitału, jednak czerpany z nich zarobek utrzymuje się na poziomie kilku procent. Jeśli mamy apetyt na większe zyski, musimy liczyć się z wyższym ryzykiem. Akcje, fundusze inwestycyjne czy udziały w spółkach mogą co prawda przynieść nam fortunę, ale równie dobrze spowodować poważne straty w naszym budżecie. Złoty środek w tym wypadku nie istnieje i każdy z nas sam musi zdecydować, co jest dla niego ważniejsze wysoki zysk czy bezpieczeństwo kapitału.

 

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com