Konto dla Juniora

Jeśli Twoje dziecko ukończyło 13 lat, czas zafundować mu pierwsze spotkanie z bankowością. Nastolatek w tym wieku może już samodzielnie rozporządzać swoim budżetem. Jednocześnie nie musisz martwić się, że przypływ wolności zwiedzie go na finansowe manowce. Wręcz przeciwnie, dzięki takiemu rozwiązaniu młody człowiek odbędzie cenną lekcję z oszczędzania, a Ty uzyskasz dodatkowe korzyści.

Na własny rachunek

Konto dla nastolatka – może to za wcześnie? Wręcz przeciwnie! Własny rachunek bankowy otwiera nowe możliwości zarówno przed dzieckiem, jak i przed rodzicami. Nie obawiaj się, że stracisz kontrolę nad wydatkami swojej pociechy. Możesz je na bieżąco kontrolować i sprawdzać w systemie bankowości internetowej. Ponadto to Ty zdecydujesz, jaką kwotą zasilać rachunek juniora. Martwisz się czy nie zaciągnie kredytu? W przypadku kont dla nastolatków nie ma takiej możliwości. Założenie takiego konta nie wymaga ponadto wiele czasu lub dodatkowych formalności. Wystarczy wybrać się z dzieckiem do placówki banku, okazać dowód osobisty, legitymację szkolną oraz dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa z dzieckiem np. akt urodzenia dziecka, a rachunek otworzysz od ręki.

Czy to się opłaca?

Twój domowy budżet nie ucierpi na decyzji o założeniu dziecku konta. W większości banków rachunki dla najmłodszych są darmowe. Przykładowo za konto z Lwem Direct w ING Banku Śląskim, które jest przeznaczone między innymi dla osób w wieku 13-18 lat, nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. W przypadku ofert innych instytucji płatności nie powinny przekraczać kilku złotych miesięczne. Warto jednak wcześniej zapoznać się z konkurencyjnymi ofertami, sprawdzić liczbę dostępnych bankomatów i upewnić się, czy karta wydawana do rachunku jest - tak jak w przypadku konta z Lwem Direct - bezpłatna. Zweryfikuj też dostęp do bankowości internetowej. Dzięki niej zapewnisz sobie wygodną, szybką i w większości przypadków bezpłatną realizację przelewów.

Bankowe – kieszonkowe

Zastanów się, czy zamiast drobnych sum przekazywanych dziecku gotówką nie zdecydować się na stałą pulę pieniędzy przelewanych na jego konto. Dzięki takiej formie kieszonkowego Twoja pociecha nauczy się planować wydatki i zarządzać finansami w dłuższym okresie. Ponadto gotówka z portfela znika szybciej niż pieniądze z konta. Młody człowiek nauczy się dzięki temu analizy budżetu i poszuka sposobów na oszczędzanie. Z czasem zacznie też myśleć przyszłościowo, a więc przedkładać większe wydatki nad drobne sumy wydawane na przykład na słodycze czy rozrywkę. Prawdziwą frajdę sprawi mu także z pewnością samodzielne płacenie kartą i pobieranie pieniędzy z bankomatu.

Cenne doświadczenie

Żadne zajęcia z matematyki czy przedsiębiorczości nie zastąpią Twojemu dziecku praktycznej lekcji oszczędzania i zarządzania finansami, jaką daje posiadanie własnego konta. Dzięki niemu młody adept bankowości szybko zrozumie, jak wydawać pieniądze w nowoczesny sposób, a więc realizować przelewy, płacić kartą, korzystać z bankomatu czy dokonywać zakupów w Internecie. Gdy wkroczy w dorosłe życie, będzie o krok przed rówieśnikami, którzy nie zdołali zapoznać się ze zasadami funkcjonowania banków. Twoje dziecko będzie obeznane z zasadami korzystania z produktów finansowych, czy też lokowania środków na rachunku w celu uzyskania dodatkowych dochodów.

Plusy dla rodziców

Konto dla dziecka pociąga za sobą szereg korzyści dla rodziców. Po pierwsze, Wasz rodzinny budżet będzie bezpieczny. Pieniądze trzymane w portfelu lub w kieszeni w przypadku kradzieży są nie do odzyskania. Nawet wtedy, gdy nastolatek straci kartę, możesz ją zastrzec zaraz po kradzieży od tego momentu Bank tak, jak w przypadku każdej innej karty bierze pełną odpowiedzialność za wszystkie transakcje, które zostały wykonane. Po drugie, konto dziecka daje Ci możliwość większej mobilności. Pieniądze możesz przelać mu w każdej chwili drogą internetową – z pracy, z domu czy z podróży. Gdy młody człowiek bawi się na wycieczcie lub przebywa za granicą, możesz w razie potrzeby lub nieprzewidzianej sytuacji zasilić jego budżet.

Złote rady

Żeby zagwarantować sobie absolutny spokój, rozważ możliwość ubezpieczenia nieuprawnionych transakcji dokonywanych za pośrednictwem konta swojego dziecka. Wiąże się to z niewielką miesięczną opłatą, ale daje pełne zabezpieczenie w razie zgubienia lub kradzieży karty oraz zapewnia częściowy zwrot za nieuprawnione operacje dokonane na koncie i straty pieniężne, nawet jeśli nie zdążyłeś zastrzec karty. Jeśli jednak nie jesteś w 100 procentach przekonany do otworzenia konta dla juniora, pomyśl na początek o karcie przedpłaconej, która jest dostępna w ofercie niektórych banków w tym również w ING Banku Śląskim. Wystarczy doładować ją określoną kwotą w okienku bankowym lub przelewem na rachunek karty przedpłaconej, aby służyła Twojemu dziecku do płatności bezgotówkowych lub pobierania pieniędzy z bankomatu. Takie rozwiązanie będzie na pewno bardzo przydatne wysyłając dziecko na obóz, wakacje za granicą lub po prostu jako prezent.

 

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com