Jesteś niepełnosprawny? To świadczenia dla ciebie - cz. 3

Zniżki na muzea, kina i teatry, dofinansowanie zakupu samochodu, darmowy transport publiczny, zwolnienie z abonamentu RTV. Sprawdź, na jakie ulgi, zniżki i dofinansowania mogą liczyć osoby niepełnosprawne.

Wszelka pomoc przyznawana osobom niepełnosprawnym ma na celu przede wszystkim zapewnienie im równych szans w życiu zawodowym i społecznym. Zniżki i ulgi pozwalają osobom niepełnosprawnym aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym. Dzięki wszelkim dofinansowaniom możliwe jest znoszenie barier architektonicznych, technicznych oraz barier w komunikowaniu, które na co dzień napotykają osoby niepełnosprawne.

Transport publiczny

Osoby niepełnosprawne korzystające z przejazdów środkami transportu PKP i PKS mają prawo do skorzystania ze specjalnych ulg. Uprawnione są do nich wszystkie osoby niepełnosprawne, ale ich wysokość zależy głownie od wieku i stopnia niepełnosprawności. Uczniom i studentom dotkniętym niepełnosprawnością przysługuje zniżka 78% na przejazdy PKP i PKS w drodze z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Na taką samą wysokość ulgi mogą liczyć ich opiekunowie i rodzice z tym, że ulga dotyczy wszystkich przejazdów. Dodatkowo osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności zapłacą 49% mniej za bilet na pociągi i autobusy osobowe, a 37% za pospieszne i ekspresowe. Aby otrzymać zniżkę wystarczy zgłosić to w kasie, przy zakupie biletu.

Zniżki i ulgi przewidziane dla osób niepełnosprawnych obejmują również transport miejski i podmiejski, a ich  wysokość jest ustalana przez poszczególne gminy. Na przykład na bezpłatne przejazdy środkami transportu warszawskiego MPK mogą liczyć niepełnosprawni uczniowie i studenci do 26 roku życia. Taka sama ulga przewidziana jest dla osób całkowicie niezdolnych do pracy, osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, a także umiarkowanym w przypadku niepełnosprawności wynikającej z uszkodzenia wzroku. Dla pozostałych niepełnosprawnych przewidziana jest zniżka w wysokości 50%. Do zniżek uprawnieni są także opiekunowie osób niepełnosprawnych. Dokładnych informacji na temat ulg i zniżek na poruszanie się środkami transportu miejskiego i podmiejskiego należy szukać na stronach Urzędu Miasta lub Gminy oraz Zarządu Transportu Miejskiego.

Dostęp do kultury

Osobie niepełnosprawnej wraz z opiekunem ustawowo przysługuje ulga w opłacie za wstęp do muzeów. Aby ją otrzymać niezbędne jest okazanie w kasie biletowej legitymacji osoby niepełnosprawnej. Wysokość zniżki każde muzeum ustala indywidualnie.

Osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym zwolnione są ustawowo z opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Aby uzyskać zwolnienie należy udać się na pocztę z dokumentem stwierdzającym niepełnosprawność. Wysokość rocznej opłaty abonamentu RTV w roku 2015 wynosi 78 zł.

Ulgi prywatnych przedsiębiorstw

Zniżki dla niepełnosprawnych to już nie tylko domena publicznych instytucji i firm. Z ulgami dla osób dotkniętych niepełnosprawnością przychodzą także niektóre przedsiębiorstwa prywatne. Wśród nich są obiekty sportowo-rekreacyjne, niektóre kina, teatry i inne. O obowiązujących zniżkach należy dowiadywać się bezpośrednio w konkretnym ośrodku lub firmie. Cena biletu dla osoby niepełnosprawnej to zwykle cena biletu ulgowego.

Ulgi komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych przewidują niektórzy prywatni przewoźnicy. Dotyczy to zarówno przejazdów koleją, jak i autobusami i autokarami. Informacje na temat zniżek udostępnione są na stronach internetowych przewoźników.

Niektóre firmy świadczące usługi telekomunikacyjne oferują zniżki osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o stopniu znacznym. Co ciekawe,  nawet producenci samochodów udzielają niepełnosprawnym klientom kilku, a nawet kilkunastoprocentowych rabatów na zakup pojazdów.

Znoszenie barier

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przewiduje liczne programy wspierania osób niepełnosprawnych. Wśród nich znajduje się program znoszenia barier architektonicznych, technicznych oraz komunikowania. Co może być przedmiotem dofinansowania? W przypadku barier architektonicznych jest to np.: budowa pochylni, zakup i montaż dźwigu osobowego, podnośnika, poręczy, uchwytów, likwidacja progów itp. W ramach tego programu można starać się także o remont i dostosowanie łazienki do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. W przypadku barier technicznych przedmiotem dofinansowania może być np.: zakup wózka inwalidzkiego, montaż osprzętu umożliwiającego otwarcie drzwi i okien w niestandardowy sposób, zmiana sposobu oświetlenia, zakup urządzenia umożliwiającego osobie z dysfunkcją prowadzenie samochodu itp. Natomiast w celu zniesienia barier w komunikowaniu się, można liczyć na dofinansowanie zakupu telefonu, komputera, dekodera TV itp.

Dla kierowców, których niepełnosprawność spowodowana jest dysfunkcją ruchową przewidziane jest dofinansowanie do zakupu samochodu. Pomoc dotyczy osób zatrudnionych lub uczących się w wieku aktywności zawodowej, czyli do 67 roku życia. Warunkiem koniecznym do otrzymania dofinansowania jest posiadanie prawa jazdy kategorii B oraz ważnego orzeczenia o niepełnosprawności. Maksymalna kwota dofinansowania to 17 784 zł, a wkład własny beneficjenta musi wynieść minimum 50%.

O wszystkie dofinansowania należy ubiegać się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Tam też można uzyskać szczegółowe informacje na temat powyższych projektów.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Osoby niepełnosprawne bardzo często spotykają się z wykluczeniem społecznym i kulturowym. Przyznawane im pomoce mają na celu zapobieganie wykluczeniu poprzez zapewnienie niepełnosprawnym równych szans oraz stworzenie im warunków do normalnego i komfortowego życia. W tym celu przewidziane są liczne zniżki i ulgi między innymi na transport publiczny, usługi telekomunikacyjne oraz na bilety do placówek kulturalno-oświatowych. Inną formą pomocy są dofinansowania, które pozwalają nie tylko zakupić sprzęt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, ale także dostosować mieszkanie i samochód do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com

Komentarze