Jak zwiększyć wycenę mieszkania przed sprzedażą?

Zespół ING

Zespół ING

Artykuły (249)

Inspirujemy i motywujemy w Społeczności ING

04-07-2017

Sprzedaż mieszkania zawsze niesie ze sobą całą masę wątpliwości. Czy aby na pewno wycena jest odpowiednia? Czy nie stracisz na transakcji? Wartość mieszkania zależy od wielu czynników. Na niektóre nie masz wpływu, a nad niektórymi możesz “popracować”. Oto lista usprawnień, które możesz wykonać na własną rękę i zwiększyć wycenę mieszkania, które chcesz sprzedać.


Więc chodź, pomaluj mi… ściany

 

Jedna z najważniejszych rzeczy, na które zwracają uwagę kupcy – stan ścian. Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż, warto je odmalować. Nowy kolor pomoże optycznie powiększyć wnętrze, nada mu też świeżego, czystego wyglądu. Ułatwi ukrycie ewentualnych niedoskonałości ścian. Wiele osób doceni tę prostą modernizację, trzeba ją jednak przeprowadzić w mądry sposób. Jeśli zdecydujesz się odmalować mieszkanie, wybieraj jasne barwy. Nadają poczucie przestrzenności, są neutralne i łatwiej przykryć je innymi kolorami, jeśli nowi właściciele zdecydują się na remont.

 

Drobne naprawy w kuchni i łazience

 

Kuchnia i łazienka to specyficzne miejsca. Nie myślimy o nich jako o miejscach, gdzie spędzamy dużo czasu, ale jednocześnie wymagamy, by były w nienagannym stanie. Oba muszą być utrzymane w idealnej kondycji. Pordzewiały zlew, łuszcząca się farba na suficie i zepsuty zamek w drzwiach od ubikacji nie napawają potencjalnych kupców optymizmem. Tymczasem większość widocznych usterek można wyeliminować ,nie wymagają specjalnych narzędzi ani dyplomu politechniki. Jeśli nie czujesz się zbyt dobrze w temacie bardziej zaawansowanych napraw, poszukaj pomocy specjalisty. Prewencyjna kontrola hydraulika będzie gwarantem, że nowi właściciele nie będą obawiać się telefonów od zalanych sąsiadów z dołu.


Wezwij profesjonalistów do sprzątania

 

Sprzątanie mieszkania to naprawdę ciężkie i mało interesujące zadanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na zrobieniu tego w bardzo dokładny sposób. Dlatego zastanów się nad wezwaniem do tej pracy prawdziwych profesjonalistów. Szczególnie, jeśli chodzi o kuchnię i łazienkę. To newralgicznie miejsca, od których wymagamy nieskazitelnej czystości, a które brudzą się w zastraszającym tempie. Pomocy szukaj szczególnie jeśli mieszkanie sprzątałeś doraźnie. Wszystko po to, by upewnić się, że dociekliwy kupiec nie znajdzie tłustych zacieków na bocznej ściance kuchenki gazowej lub nie ucieknie z krzykiem zaglądając za lodówkę. Pamiętaj - diabeł tkwi w szczegółach!

 

Zagospodaruj balkon

 

Często nie doceniamy tej części mieszkania. Z czasem przeistacza się on w schowek na rower i stare meble. Przy okazji sprzedaży mieszkania, warto uruchomić wyobraźnię i pomyśleć nad lepszą prezentacją tego miejsca. Może uda się znaleźć tam miejsce na dwa krzesła i mały stolik do kawy? Latem uroku dodadzą kolorowe kwiaty lub zioła. Podłoga powinna być estetyczna i niezniszczona, warto też zadbać o namiastkę prywatności, jeśli miejsce jest mocno wyeksponowane na widok. Nie zaszkodzi zadbać o bezpieczeństwo balkonu, z myślą o rodzicach małych dzieci lub właścicielach zwierząt domowych.

 

Wymień drzwi i okna

 

To spora inwestycja, ale nowe okna i drzwi są naprawdę warte swojej ceny. Tego rodzaju wyposażenie może wpłynąć na większe oszczędności w ogrzewaniu, eliminuje też hałasy z ulicy. Warto więc pomyśleć o ich wymianie, szczególnie, jeśli blok wciąż czeka na ocieplenie, a okna wychodzą na ulicę. Taka wymiana w zauważalny sposób wpływa na estetykę miejsca, podniesie też wartość lokum.

 

Kontakty i włączniki

 

Włączniki i kontakty, to elementy, które psują się zaskakująco często. Pęknięte rogi kontaktów lub ich wystające elementy nie wyglądają zbyt dobrze. Biały plastik szybko się brudzi, co widoczne jest szczególnie przy włącznikach światła. Co ważne, wymiana takich plastikowych części jest zazwyczaj dosyć łatwa i można ją przeprowadzić samemu. Na YouTube znajdziesz mnóstwo dobrze objaśnionych poradników, jak samemu wymienić gniazda kontaktów czy elementy oświetlenia. Pamiętaj jednak o środkach ostrożności - z prądem nie ma żartów!

 

Zwróć uwagę na oświetlenie

 

Nawet najładniejsze mieszkanie traci urok, gdy jest w nim ciemno i ponuro. Dlatego warto zadbać o to, by oświetlenie potrafiło uwypuklić jego zalety, a pokoje po zmroku wyglądały przytulnie. Czasem wystarczy dokupić małą lampkę nocną lub zainstalować taśmę ledową, która nada pomieszczeniom ciepłej barwy. Spójrz też w górę - czy z sufitu nie zwisa przypadkiem pamiętający czasy PRL-u żyrandol, będący kiedyś dumą babci lub cioci? Warto zamienić go na coś prostszego i bardziej neutralnego.

 

Czar słusznie minionej epoki

 

Zna to chyba każdy - meblościanka, wyeksponowane kryształy, rzędy szklanek w przeszklonej szafce i wzorzysty dywan na ścianie. Chcąc sprzedać mieszkanie, musisz założyć, że nowi nabywcy nie chcą mieszkać w skansenie. Pozbądź się z lokum elementów, które kojarzą się z ponurymi latami 70- tymi lub 80-tymi. Rób to jednak z głową - niektóre elementy wystroju i meble, po drobnej rewitalizacji mogą nadać mieszkaniu dodatkowego charakteru. Stare stoliki nocne lub zniszczone fotele z lat 60-tych, można niskimi środkami przywrócić do życia. Często wystarcza pomalowanie, wymiana blatu lub nowa tapicerka. Niestety, dla kryształów, dywanów na ścianie i makatek chyba nie ma już ratunku…

 

Piwnica i garaż

 

Piwnica nie musi być ponurym, przypominającym prosektorium, pomieszczeniem. W większości wypadków, wystarczy ją porządnie wysprzątać i pozbyć się zalegających gratów. Bardzo ważne jest dobre oświetlenie i pozbycie się ewentualnych dzikich lokatorów - gryzoni. Powinno się w niej znaleźć miejsce nie tylko na przetwory (których obecnie prawie nikt nie robi), ale też na rower czy inne, wykorzystywane sezonowo sprzęty. Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie drzwi i zamków. Nowi lokatorzy docenią fakt, że mogą tam schować sanki dla dziecka. Piwnicę potraktuj jako dodatkowy, chociaż rzadko używany pokój. Nie musi być w niej ładnie, wystarczy, że będzie jasno i schludnie.

Podobnie rzecz ma się z garażem, jeśli jest on częścią oferty. Dobrze wyposażony i utrzymany w czystości garaż docenią fani majsterkowania, którzy lubią spędzać czas na naprawach.

 

Opisz swój wkład w aranżację!

 

Umiejętnie opisana oferta pomaga przyciągnąć chętnych. Oto z jakich elementów powinna się składać:

 

  • Realistycznych zdjęć prezentujących wszystkie wnętrza,
  • Planu rozkładu mieszkania,
  • Dokładnego opis wszystkich elementów wystroju i umeblowania,
  • Listy ostatnich ulepszeń, napraw i wymian - tutaj powinny się znaleźć informacje o powyższych usprawnieniach,
  • Dokładnego opisu lokalizacji - odległości do przystanków komunikacji miejskiej, informacji o sklepach, przychodniach, szkołach i przedszkolach,
  • Czytelnego opisu stanu prawnego mieszkania.

Niektóre z powyższych zmian można zrobić całkowicie samodzielnie, inne lepiej zostawić fachowcom. Ich wykonanie na pewno wpłynie na wycenę mieszkania, jeśli nie przez samą wartość inwestycji, to przez poświęcony im czas. Jeśli sam pomalujesz wszystkie pomieszczenia, koszt nie będzie bardzo duży. Jednak nowi właściciele docenią fakt, że nie muszą tego robić sami, a „robocizna” będzie wliczona w cenę mieszkania.

 

Wszystkie te zmiany na pewno pomogą zwiększyć cenę mieszkania, ale i sprawią, że lokum będzie atrakcyjniejsze dla większej grupy kupców. Powodzenia!