Jak założyć biznes z dala od miasta

Jedni rzucają pracę w korporacji, by paść owce na Podhalu, inni zakładają własną firmę, zajmującą się uprawą marchewek ekologicznych na Mazurach. Znasz to? Coraz więcej osób rezygnuje z życia w metropolii i zakłada własny biznes w małym mieście lub na wsi. Ciebie też kusi wizja sielanki i pójścia na swoje? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Pomysł na pomysł

Ci, którzy zdecydowali się na biznes z dala od miasta, wiedzą doskonale, że wcale nie musi to oznaczać pracy na roli, a pomysły mogą być nieograniczone. Jednym z najpopularniejszych, ale pozarolniczych biznesów, jest agroturystyka. Ośrodek wypoczynkowy dla 40% z zajmujących się tym osób może wygenerować aż 30-80% ogółu dochodów. W ofercie często znajdują się nie tylko miejsce noclegowe, ale też np. prywatna plaża. Koszt otwarcia wynosi 150-300 tysięcy złotych, a przeciętne przychody to: 2-5 tysięcy miesięcznie – w zależności od sezonu, miejsca, atrakcji.

To, co niezbędne dla Twojej firmy na start – sprawdź!

Wypożyczalnia kajaków, czarter jachtów – takie firmy działają głównie w miesiącach letnich, gdy ludzie przyjeżdżają do mniejszych miejscowości na urlopy. Dziesięcioosobowy jacht, w pełni wyposażony np. w prysznic czy TV, można kupić już za mniej niż 300 tysięcy złotych (do których dochodzą jeszcze opłaty). Z kolei wypożyczalnia sprzętu wodnego to około 130 tysięcy złotych (sprzęt, wypłaty dwóch pracowników).

Zakład stolarski – meble robione według indywidualnych zamówień są innym popularnym pomysłem. Mogą to być meble kuchenne, szafy do zabudowy, gołębniki, altany ogrodowe i wiele innych. Jakie są koszty założenia takiego biznesu? Maszyny stolarskie i komputer z oprogramowaniem to 20-30 tysięcy zł, a wynajem pomieszczeń około 3-6 tysięcy zł miesięcznie.

Inne przykładowe biznesy to chociażby salon fryzjerski, dom weselny, wioski tematyczne, park linowy, a nawet… customizacja motocykli. Spokojnie można wprowadzić własne pomysły w życie, tylko trzeba mieć do nich odpowiednie podejście, znaleźć czas i miejsce.

Jak to wymyślić?

Wbrew pozorom nie jest to trudne: pomysły skazane na sukces zazwyczaj wypełniają jakąś niszę, dostarczają usługę lub produkt, którego brakuje i rozwiązują istniejący problem. Poza szansą na powodzenie z takim podejściem, zaletą jest też mniejszy kapitał na start, większa rozpoznawalność, szybszy rozwój i rentowność.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów szukania pomysłów. Pierwszy z nich to oczywiście szukanie problemów do rozwiązania – wystarczy obserwować okolicę, rozmawiać ze znajomymi, przeanalizować lokalny rynek. Istnieje już biznes, który próbuje rozwiązać jakiś problem, ale idzie mu nieudolnie? Zrób to lepiej. Inny sposób to sprawdzenie zagranicznych trendów i adaptowanie na polski rynek pomysłów, które przyjęły się już gdzieś indziej. Można też zmienić podejście – w Twojej okolicy aż roi się od biznesów kompleksowych? Ty zajmij się specjalizacją. Albo na odwrót – na rynku pełnym skonkretyzowanych małych firm załóż taką, która będzie od wszystkiego. A może właśnie Twoja pasja ma szansę stać się źródłem Twego utrzymania, jeśli podejdziesz do niej biznesowo? Wielu biznesmenów podkreśla, że najważniejsze to słuchać swojej intuicji.

Niezbędne przygotowania

Załóżmy, że masz już pomysł i wiesz co chcesz robić. Kusi Cię, by z uśmiechem na twarzy rzucić szefowi na biurko wypowiedzenie i odejść w świetle zachodzącego słońca? To okazuje się być dobrym pomysłem tylko w hollywoodzkich filmach. W rzeczywistości postawienie wszystkiego na jedną kartę i uleganie impulsowi może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych. Do przejścia na swoje należy się odpowiednio przygotować. Podstawową rzeczą jest spłacenie długów konsumenckich i zbudowanie funduszu bezpieczeństwa – po to, by skupić się na rozwoju firmy i nie martwić się brakiem gotówki, gdy klient będzie spóźniał się z fakturą albo coś nie pójdzie jak trzeba. Dobrym rozwiązaniem jest też pracowanie nad swoim biznesem równolegle z pracą na etacie, na przykład wieczorami, rano lub w weekendy. To solidna próba determinacji i pracowitości. Przyda się też wsparcie bliskich, policzenie wszystkiego i stworzenie biznesplanu, a także… dokończenie projektów w pracy i utrzymanie dobrych stosunków z pracodawcą. Nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem nie będziecie kiedyś jeszcze ze sobą współpracować.

Auto dla firmy na start? To proste!

Kwestia pieniędzy

Pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy wielu młodym biznesmenom, to: „Skąd wezmę na to pieniądze?”. Cóż, w tej kwestii często leżą one na ulicy i wystarczy się po nie schylić. Młodym przedsiębiorcom oferowane są dotacje z Urzędu Pracy, dofinansowania unijne, programy rządowe – takie jak „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Można wziąć pożyczkę z banku lub kredyt z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, albo skorzystać z pomocy ludzi: zbierając pieniądze na portalu crowdfundingowym czy otrzymując wsparcie Aniołów Biznesu. Opcji jest wiele, wybierz najkorzystniejszą dla siebie i próbuj. Na początek dobrze jest mieć też oczywiście własne oszczędności i w razie czego – finansowe wsparcie bliskich.

Pieniądze od samego początku dobrze jest oszczędzać i inwestować w dalszy rozwój firmy. Założenie i prowadzenie biznesu to przez pierwsze miesiące bardziej koszty niż przychody, dlatego nawet przy starcie warto jest myśleć ekonomicznie: od wyboru formy prawnej (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, handlowa, a może zupełnie co innego?), po szacowanie kosztów prowadzenia firmy (bieżące, a także opłaty administracyjno-skarbowe, księgowość, zatrudnianie pracowników). Dodatkowo odkładanie części zarobków i zwykłe codzienne oszczędności – energii elektrycznej albo wody, pozwolą na gromadzenie pieniędzy na nieustanny rozwój firmy i stworzenie funduszu bezpieczeństwa.

Rzucać czy nie?

Przede wszystkim takich decyzji nie wolno podejmować pochopnie i pod wpływem złych motywacji. Jeśli nie lubisz swojego szefa, masz nudną pracę, czujesz się sfrustrowany, przepracowany i nie masz na nic czasu, nie wymyślaj na siłę biznesu, a prędzej pomyśl o zmianie etatu na inny. Jednak w przypadku, gdy wiesz, co chcesz osiągnąć i masz na to plan – zrealizuj go. Rzucenie wszystkiego i wyjechanie w Bieszczady wiąże się z większą ilością pracy, ogromną samodzielnością, odpowiedzialnością i robieniem nie tylko fascynujących rzeczy. Dochody mogą być nieregularne, a Ty możesz nie mieć czasu na urlop. Przejście na swoje ma jednak wiele zalet, które powodują, że coraz więcej osób się na to decyduje.

Praca na własny rachunek i tylko dla siebie jest przyjemna i satysfakcjonująca – od momentu opuszczenia etatu, to Ty zaczynasz decydować z kim, kiedy i gdzie pracujesz oraz jakie cele będziesz realizować. Masz wybór. Jesteś niezależny, zarobki zależą od Ciebie, a Twoja pasja może stać się źródłem Twego utrzymania. Otwierając biznes na prowincji, z dala od miejskiego hałasu i pędu, możesz pracować i odpoczywać jednocześnie, robić duże rzeczy w mniejszym stresie. A może nawet stworzysz coś, co zupełnie zmieni nie tylko Twoje życie, ale i bieg historii? Własny biznes to wielka niewiadoma i tutaj wszystko jest w Twoich rękach.

Curated content 

źródła:

http://pierwszymilion.forbes.pl/sam-zrob-sobie-prace-5-rad-dla-zakladajacych-wlasny-biznes,artykuly,161930,1,1.html
http://marciniwuc.com/jak-rzucic-etat/
http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107880,21056971,rzucil-etat-w-korporacji-i-robi-to-co-lubi-po-roku-zdradza.html
http://mamstartup.pl/rozwoj/10819/strategia-sukcesu-zaplanuj-rozwoj-swojej-firmy
https://mamopracuj.pl/skad-wziac-pieniadze-na-biznes-6-zrodel-finansowania/
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Skad-wziac-pieniadze-na-wlasny-biznes-2817271.html
http://mojafirma.infor.pl/zakladam-firme/jak-zalozyc/281265,Wlasna-firma-czy-etat-co-sie-bardziej-oplaca.html
https://6krokow.pl/zalety-i-wady-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej/
http://pierwszymilion.forbes.pl/8-pomyslow-na-wiejski-biznes-od-agroturystyki-po-wioski-tematyczne,artykuly,158248,1,1.html
Fot. Fotolia