Jak złożyć wniosek kredytowy?

Głównym celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiąganie dochodu i zysku. Czasami jednak, aby go osiągnąć, trzeba dodatkowo zainwestować pieniądze. Co zrobić, gdy brakuje środków na bieżące finansowanie działalności firmy lub na realizację większej inwestycji, która pozwoli na rozwój Twojej firmy? Wówczas trzeba podjąć decyzję o zewnętrznym finansowaniu, czyli o kredycie. Zaciągnięcie kredytu to poważna i nie łatwa decyzja, więc każdorazowo warto ją dobrze przemyśleć. Dla wielu firm samo złożenie wniosku wydaje się dużym wyzwaniem, ale tak wcale nie musi być jeżeli odpowiednio się przygotujemy.

Co zrobić aby uzyskanie kredytu było proste i sprawne? Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek:

1. Pomyśl o swoich potrzebach.

Odpowiedz sobie na kilka pytań. Jaka kwota jest Ci potrzebna? Na jak długo chcesz ją pożyczyć? Ile chcesz lub możesz spłacać miesięcznie? Czy pieniądze są Ci potrzebne na konkretny, jednorazowy zakup czy raczej potrzebujesz dostępu do dodatkowych środków, np. na rozliczenia z kontrahentami? Wolisz spłacać regularne raty, czy wolisz zaczekać na  większe wpływy?

2. Sprawdź oferty kilku banków.

Uzbrojony w taką wiedzę sprawdź oferty kilku banków. Zacznij od banku, w którym masz konto firmowe. Tam znają Cię najlepiej, a ta znajomość często pozwala na uzyskanie preferencyjnych warunków kredytowania (niższa cena, mniej dokumentów).

Ale nie ograniczaj się tylko do jednego banku. Świat się zmienia, a wraz z nim oferty banków. Warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić kilka banków, bo oferty mogą się różnić między sobą znacząco. Zwracaj uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale sprawdzaj też wszystkie koszty: i te związane z udzieleniem kredytu i takie, którymi możesz zostać obciążony w czasie trwanie umowy kredytowej.

3. Wykorzystaj wiedzę pracownika banku.

Pytaj, sprawdzaj, proś o dodatkowe informacje. Dowiedz się jak najwięcej zanim podejmiesz decyzję. W wielu bankach informację możesz uzyskać przez telefon albo umówić się z doradcą, który spotka się z Tobą w dogodnym dla Ciebie miejscu i czasie.

4. Bądź pewny tego co podpisujesz.

Przed podpisaniem przeczytaj dokładnie umowę kredytową, regulamin kredytowania oraz tabele opłat i prowizji, copozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Pamiętaj!

Informacje o zaciągnięciu kredytu przekaż swojemu księgowemu, aby mógł rozliczyć koszty związane z obsługą kredytu.

 

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com