Jak realnie chronić się przed smogiem

Zespół ING

Zespół ING

Artykuły (290)

Inspirujemy i motywujemy w Społeczności ING

26-02-2018

Zimą stężenie smogu osiąga tak wysokie poziomy, że szkodliwe pyły przedostają się nawet do mieszkań. Biura też nie są bezpieczną przystanią, więc prawdopodobnie oddychasz zanieczyszczonym powietrzem także w godzinach pracy. Na szczęście, możesz walczyć z zanieczyszczeniami, odetchnąć z ulgą po powrocie do domu, a w pracy oddychać pełną piersią.

Jak? Wystarczy, że spojrzysz na dowolną aplikację informującą o poziomie zanieczyszczeń powietrza, np. Airly, Kanarek, Smok Smog lub AirVisual. Kiedy zauważysz, że stężenie smogu przekracza bezpieczny poziom, zastosuj się do kilku porad, które opisujemy poniżej.

Dieta antysmogowa

Na pewno pamiętasz o zdrowym odżywianiu. To ważne, nie tylko zimą, ale czy wiesz, że odpowiednia dieta pomaga też zapobiegać szkodliwemu działaniu smogu? Jeśli nie, to na „dzień dobry” przygotuj śniadanie bogate w kwasy omega-3 i witaminy A, C i E. Dobrym źródłem kwasów są ryby, pestki dyni, orzechy, migdały i masło. Witaminę A znajdziesz w tranie, ale jeśli chcesz zacząć dzień od czegoś smaczniejszego, możesz sięgnąć też po dynie, szpinak, marchew czy jarmuż.

Najwięcej witaminy C przyswoisz jedząc... żółtą paprykę! Zawartość kwasu askorbinowego (witaminy C) w żółtej papryce odpowiada 16 cytrynom. Poza tym, papryka lepiej sprawdza się na kanapkach. Witaminę E uzupełnisz, pałaszując nasiona słonecznika, migdały, orzechy laskowe, orzeszki ziemne, ale też pomidory, botwinę, suszone morele czy szpinak. Układasz już przepisy na jutrzejsze śniadanie? Smacznego!

Autobusem przez smog 

W bezwietrzny, pochmurny dzień, przy dużej wilgotności powietrza smog nie ustępuje nawet przez cały dzień. W drodze do pracy warto mieć maskę antysmogową. Możesz kupić ją w aptece, ale upewnij się, że jest wyposażona w filtry HEPA, czyli N95 i N99. W transporcie publicznym czy przebywając na „świeżym” powietrzu, wdychamy pyły PM2,5 i PM10, co wywołuje kaszel, prowadzi do alergii czy zaostrzenia objawów astmy… Negatywne skutki wchłaniania tych substancji można wymieniać dalej, ale lepiej zakryć twarz porządną maską i unikać przebywania na zewnątrz podczas wysokiego stężenia smogu. 

Sprawdź, co Ty możesz zrobić dla czystego powietrza

Praca w pocie czoła zamiast w obłokach smogu

Jesteś już w biurze? Gratulacje, ale pamiętaj, że smog też tu dotarł! Unikaj otwierania okien, kiedy powietrze na zewnątrz jest aż gęste od zanieczyszczeń. Nawet nowoczesne, szczelne okna przepuszczają razem z powietrzem szkodliwe związki benzo(a)pirenu i pyły. Jeśli masz w pobliżu oczyszczacz powietrza, korzystaj z niego.

Jeśli nie masz w przestrzeni biurowej takiego urządzenia, warto poprosić przełożonych, by rozważyli zakup urządzenia do filtrowania powietrza - także dla poprawy atmosfery w pracy i jej wydajności. Jest też bardziej naturalny sposób - spraw sobie paproć nefrolepis, sansewierię, aglonemę, epipremnum złociste czy skrzydłokwiat. Podwójna korzyść, bo nie dość, że te rośliny to naturalne filtry powietrza, to jeszcze urozmaicą otoczenie Twojego biurka.

Wojna domowa ze smogiem

Po całym dniu wracasz do domu i chcesz odetchnąć? Słusznie, ale czy Twój dom jest bezpieczny? Szacuje się, że przeciętne stężenia pyłów zawieszonych w mieszkaniach wynoszą 50-70% stężeń notowanych na zewnątrz. Jest kilka sposobów, by to zmienić. 
Zacznijmy od wietrzenia mieszkania... Nie rób tego! Jeśli wiesz, że stężenie smogu na zewnątrz przekracza normy, najlepiej nie otwierać okien. Jeśli chcesz obniżyć poziom zanieczyszczeń wewnątrz mieszkania, zmniejsz ogrzewanie i zadbaj o dobrą wilgotność powietrza. Pod wpływem cząsteczek wody pyły PM10 i PM2,5 zyskują większą masę i opadają na podłogę. Oczywiście możesz wykorzystać pomysł z roślinnymi oczyszczaczami powietrza. Zaproś do domu skrzydłokwiaty, paprocie, zielistki, wężownice i palmy. Jeśli nie pasują do wystroju wnętrza, możesz postarać się o nowoczesny oczyszczacz. Najważniejszą częścią takiej maszyny jest oczywiście filtr HEPA, najskuteczniejsze filtry mają oznaczenia H13 i H14. To liczba odpowiadająca właściwościom filtrującym - im wyższa, tym lepiej pracuje oczyszczacz.

Szukając takiego urządzenia do swojego domu, sprawdź też:

  • Przepływ powietrza i CADR - parametry oczyszczacza, informujące o ilości powietrza, które może przefiltrować w ciągu godziny pracy.
  • Poziom hałasu - jeśli chcesz umieścić oczyszczacz w sypialni, warto sprawdzić, czy dany model posiada funkcję cichej pracy.
  • Zużycie energii - każdy świadomy pochodzenia smogu człowiek będzie szukać urządzeń o jak najniższym zużyciu energii. Wiemy już przecież, że najczystsza energia to ta, której nie zużyliśmy.

Dla dodatkowej pewności, ale też ochrony, możesz pójść o krok dalej, ale niestety z tym lepiej zaczekać do wiosny lub lata. Mówimy o remoncie, a konkretniej o wymianie okien. Ich producenci tworzą okna ze wmontowanymi nawiewnikami, te z kolei wyposażone są w filtry antysmogowe i potrafią zatrzymać nawet 98% pyłów PM10. W sezonie letnim możesz wymienić filtry na antyalergiczne, by chronić swoich bliskich przed pyłami traw i kwiatów.

Dołącz do akcji #mojepowietrze

Wymiana okien prawdopodobnie pociągnie za sobą użycie pędzla lub wałka, a do malowania wnętrza możesz użyć farb oczyszczających powietrze. Co prawda ich właściwości chronią głównie przed takimi związkami jak formaldehydy i nie powstrzymują pyłów PM2,5 i PM10, ale i tak warto pomyśleć o tej metodzie ochrony.
Po całym dniu spędzonym na walce ze smogiem zasługujesz na zdrowy, bezpieczny sen. Dobra wiadomość na dobranoc: z każdym dniem coraz bliżej nam do wiosny! To nie tylko cieplejsze dni, ale i mniej smogu!

Fot. Fotolia