Jak oszczędzają Polacy?

Daniel Szewieczek

07-11-2013

Przysłowiowa skarpeta, skarbonka, szuflada, a dużo rzadziej konto oszczędnościowe, lokaty, czy innego rodzaju inwestycje stanowią główne miejsce przechowywania oszczędności Polaków. Dlaczego pomimo dostępności do szerokiego wachlarza produktów finansowych cały czas niektórzy z nas są przywiązani do nieprzynoszących oczekiwanych korzyści form „lokowania” pieniędzy?

W przeprowadzonym na początku roku badaniu „Barometr Finansowy ING“ Polska uzyskała najwyższy odsetek osób, które odkładają dodatkowe środki pieniężne, aby zwiększyć swoje oszczędności, robi to aż 84 proc. ankietowanych. Polacy tym samym wyprzedzili m.in. Francuzów (81%), Niemców (71%), Brytyjczyków (64%) oraz Włochów (45%). Okazało się, że co piąty Polak deklaruje, że oszczędza regularnie (21%), a blisko dwie trzecie robi to od czasu do czasu (63%). Jednak, z drugiej strony aż 25%Polaków zapytanych o to, gdzie trzyma oszczędności przyznaje, że miejscem, w którym najczęściej „lokuje” oszczędności, jest przysłowiowa „skarpeta”, czyli domowa skarbonka, kasa, sejf, lub szuflada – wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie serwisu Zafinansowani.pl. Jak się okazuje babcine metody gromadzenia oszczędności wciąż są popularne. W przysłowiowej skarpecie lokują środki głównie ludzie młodzi w wieku 15 – 24 lata, a także mieszkańcy  mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich.

Mała wiedza na temat oszczędzania

Głównym problemem Polaków jest niewielka wiedza na temat możliwości, jakie posiadają w zakresie gospodarowania swoimi finansami. Wynika to przede wszystkim z braku chęci zdobycia informacji na temat oferty sektora finansowego. Mimo jego dynamicznego rozwoju, powszechnej obecności internetowych i mobilnych płatności oraz dużej dostępności produktów finansowych – nadal spora część Polaków woli posługiwać się gotówką. Lokowanie finansów w korzystnych inwestycjach, czy operowanie wirtualnym pieniądzem mimo wszystko stanowi rzadkość. Nadal czujemy niewielką potrzebę zdobywania szerszej wiedzy w zakresie tego, jak umiejętnie gospodarować pieniędzmi. To uniemożliwia nam robienie opłacalnych inwestycji. Co więcej, taki przykład dajemy młodszemu pokoleniu. Zapewne z tego względu najmłodsi wolą przechowywać gotówkę w domowych skrytkach i mieć do niej natychmiastowy dostęp „w razie czego”, niż inwestować ją na koncie oszczędnościowym, czy lokacie.

Paradoksalnie okazuje się, że dostęp do wiedzy związanej z odpowiednim gospodarowaniem pieniędzmi wcale nie jest taki trudny. I choć do tej pory przedmiot „mądre finanse” nie wszedł do szkół jako obowiązkowy, wiedza na ten temat jest jednak łatwo osiągalna. Instytucje finansowe bardzo często dzielą się wiedzą swoich specjalistów, którzy posiadając doświadczenie w tym zakresie, są w stanie przedstawić konsumentowi pozytywne i negatywne strony konkretnych inwestycji i procesów finansowych.

Na co oszczędzamy?

Polacy są podzieleni pod względem wyboru celów oszczędzania. Co trzeci Polak oszczędza na fundusz awaryjny (35%),  co czwarty na wydatki na dom (27%), kosztowne zakupy (26%) oraz urlop (24%). Co piąty Polak oszczędza bez konkretnego celu (19%). Bardziej zapobiegliwi od Polaków są m.in. Niemcy (60%), Turcy i Czesi (51%), Rumunii (47%) oraz Brytyjczycy (39%). Polska wypada słabo na tle innych krajów europejskichrównież pod względem posiadania konta oszczędnościowego. W Holandii rachunek ten posiada 96 % osób. W Polsce na założenie konta oszczędnościowego w ciągu ostatniego roku zdecydowało się 49 % respondentów, a jego posiadanie zadeklarowało 53%. Mimo wszystko najczęściej decydujemy się na podstawowe konto osobiste, które jednak nie daje możliwości oszczędzania.

Skarpeta chwilowym rozwiązaniem

Pomijając bezpieczeństwo oszczędności trzymanych w domu (możliwość kradzieży, zniszczenia papieru) gromadzenie oszczędności w sposób, zupełnie nie przystający do dynamicznego rozwoju naszych czasów, jest całkowicie nieopłacalne. Jeśli przykładowo w skarbonce zgromadzimy sumę 20 tysięcy złotych po latach kwota ta się nie zmieni. A co ważniejsze, jej faktyczna wartość może być dużo niższa, gdyż z biegiem lat pieniądze tracą na wartości. Nie warto również trzymać długoterminowych oszczędności na koncie osobistym, gdyż tam również nie zauważymy przyrostu. W przypadku inwestowania pieniędzy na lokacie, te chronione są odsetkami, które utrzymują ich stałą wartość nabywczą. Wygodnym sposobem systematycznego gromadzenia środków jest konto oszczędnościowe, bo choć oprocentowanie nie jest tu najwyższe, to swoboda wpłat i wypłat daje dużą elastyczność. Najlepsze wyniki zaobserwujemy w długoterminowych inwestycjach w różnorodne akcje i fundusze inwestycyjne. W długim okresie, zysk w takim przypadku może wielokrotnie przekraczać sumę zainwestowanej wcześniej kwoty. W przypadku dłuższych lokat ważne jest nie tylko poszukiwanie dobrych okazji inwestycyjnych, ale także systematyczność i regularność.

 

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com