Jak aplikacje mobilne ułatwiają życie

Pokaże, jak dojechać do celu, zasugeruje, co obejrzeć w kinie i telewizji, podpowie, jak poprawić sylwetkę, i ostrzeże, jeśli wydałeś za dużo w ostatnim miesiącu. Kto? Twoja aplikacja zainstalowana w smartfonie lub tablecie.

600x493px-jak-aplikacje-mobilne-ulatwiaja-zycie.jpg

Smartfon jest czymś więcej niż telefonem. Jak pokazują różne sondaże, jego zgubienie boli bardziej niż utrata portfela. Jest pierwszym przedmiotem, po jaki sięgamy tuż po przebudzeniu, a niektórzy przyznają się w ankietach, że woleliby zrezygnować na tydzień z seksu niż ze swojego smartfona (mówi tak co trzeci Brytyjczyk). Magnetyzm tego urządzenia kryje się w jego mobilnych możliwościach. Nigdy jeszcze bycie on-line nie było tak łatwe jak współcześnie. Dzięki tabletom, smartfonom i tysiącom aplikacji możliwe stało się przenoszenie praktycznie dowolnej aktywności ze świata off-line do tu i teraz. Zniknęły ograniczenia towarzyszące tradycyjnemu handlowi i usługom (zamykamy o 18, w soboty nieczynne). Świat stał się dostępny na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko wiedzieć, po co sięgnąć.

Świat w zasięgu ręki

Czasy rozkładanych map i nieaktualnych atlasów oraz ciężkich przewodników turystycznych minęły. Dziś w bagażu nowoczesnego turysty mieści się smartfon, a w nim Google maps. Ta aplikacja to najpopularniejszy internetowy atlas świata, który zrewolucjonizował podróżowanie, a jego wersja na smartfony została pobrana ponad 10 mln razy! Google maps to nie tylko mapy, zdjęcia satelitarne i wskazówki dotyczące nawigacji, ale także szybka podpowiedź, gdzie znajdziemy najbliższą stację paliw, aptekę czy oddział banku. Dzięki Google maps będziesz wiedział m.in., gdzie jesteś lub jak trafić do wyznaczonego celu. A co zrobić, gdy uciekł Ci autobus i nie wiesz, jak dojechać na spotkanie ze znajomymi? Na te i inne pytania odpowie prosta aplikacja Jakdojade.pl. Jest to najdokładniejsza wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych i aktualnych rozkładów jazdy autobusów, tramwajów oraz pociągów. Dodatkowo wiele funkcji dostępnych jest w trybie off-line, co pozwala skorzystać z aplikacji, nawet gdy nie mamy dostępu do internetu.

Bądź na bieżąco

Aplikacją, która ułatwia kontakt ze znajomymi czy rodziną, jest kultowy już Skype (250 mln po brań), dzięki któremu możesz rozmawiać za darmo z ludźmi na całym świecie. Aplikacja ta daje dużo możliwości, począwszy od rozmów głosowych, przez wysyłanie wiadomości, na grupowych wideorozmowach kończąc. W byciu na bieżąco z wydarzeniami w kraju i za granicą pomoże nam aplikacja Onet News, w której znajdziemy nie tylko wiadomości, ale i aktualną prognozę pogody, notowania giełdowe, horoskop, plotki i setki innych informacji. Nie wiesz, na co pójść do kina? Aplikacja Filmweb podpowie, co grają w kinie za rogiem, poinformuje o najnowszych premierach i zapowiedziach. Program TV WP.PL pokaże program telewizyjny ponad 300 stacji telewizyjnych, a ponadto zapisze w kalendarzu filmy, które chcemy zobaczyć. Dzisiejsze smartfony mogą robić zdjęcia przewyższające niejedną tradycyjną „małpkę”. Jeżeli więc nie zamierzamy wydawać tysięcy złotych na drogi profesjonalny aparat, skorzystajmy z potencjału naszego telefonu. Naszym asystentem będzie aplikacja Instagram, która pozwala w prosty i intuicyjny sposób upiększyć nasze zdjęcia. Efekt, który jeszcze kilka lat temu wymagał godzin pracy przy komputerze, dziś możemy osiągnąć w parę chwil. Ta słynna aplikacja ma już 150 mln pobrań i umożliwia użytkownikom robienie zdjęć oraz udostępnianie ich wśród znajomych. Czekasz na autobus lub stoisz w kolejce, wykorzystaj tę chwilę. Pobierz grę „Angry Birds” i zapomnij o upływającym czasie.

Jak zarządzać finansami?

Do niedawna chodziliśmy na zakupy z kartkami, dziś chcemy w każdej chwili móc uaktualniać listę zakupów czy dzielić ją z najbliższymi. Pomóc nam w tym obszarze może aplikacja Listonic, dzięki której niczego nie zapomnimy, a ponadto zrobimy zakupy szybciej i wygodniej. Dodatkowo przyciski Listonic pozwalają za pomocą jednego kliknięcia zamienić przepis kulinarny na listę zakupów w telefonie. Aplikacje mobilne są również przydatne przy porównaniu cen. Tu świetnie sprawdzi się Allegro z funkcją skanera kodów kreskowych pozwalającą w kilka sekund sprawdzić, czy w internecie można kupić taniej dany towar. Ale smartfon czy tablet pomoże nam również być na bieżąco ze swoimi finansami oraz mieć bank zawsze przy sobie. Dzięki aplikacji ING BankMobileHD na tablety możemy nie tylko sprawdzać stan konta czy wykonywać przelewy, ale także dowiedzieć się, na co wydajemy naszą miesięczną wypłatę. Pomoże nam w tym Finansometr, czyli jedna z funkcji aplikacji ING BankMobile HD na tablety, która porządkuje wydatki i przedstawia je w postaci czytelnego wykresu.

– System automatycznie analizuje transakcje wykonywane z konta osobistego, porządkuje je do odpowiednich kategorii, np. rachunki i media czy rozrywka. Dzięki temu korzystający z aplikacji widzi, ile i na co wydaje, oraz ma możliwość analizowania swoich wydatków według kategorii – mówi Łukasz Majowski, ekspert systemów zarządzania finansami osobistymi ING Banku Śląskiego.

Coś dla ciała

Nasz smartfon może się też zmienić w osobistego trenera, który z żelazną dyscypliną będzie dopingował nas do pobijania kolejnych sportowych rekordów. Bieganie, rower, taniec, pilates czy narty to tylko niektóre z dyscyplin, które możemy uprawiać, korzystając z porad Endomondo. Aplikacja nie tylko śledzi postępy w czasie treningu, ale także informuje o nich naszych znajomych, a osobom żądnym rywalizacji podpowiada, gdzie w okolicy jest inny rekordzista, z którym można się zmierzyć. Po treningu czas na jedzenie? Adresy ponad 20 tys. lokali i blisko 100 tys. recenzji kulinarnych udostępniają Gastronauci.pl. Aplikacja podpowie, czy dany lokal jest wart zainteresowania, pomoże zarezerwować stolik i wskaże, która kawiarnia w pobliżu ma dostęp do Wi-Fi. Osoby, które chcą szybko i sprawnie zamówić jedzenie na wynos, mogą skorzystać z Pizzaportal.pl, która pozwala zamawiać jedzenie on-line z ponad 2,5 tys. lokali w całej Polsce.

Łatwo i szybko

Smartfon czy tablet może być także naszą podręczną pamięcią. Wyobraźmy sobie, że pozbywamy się raz na zawsze bałaganu w papierach i odtąd wszystkie wizytówki, menu z restauracji, kupony z totolotka, listy zakupów, zdjęcia i przepisy kulinarne trzymamy w jednym miejscu. Evernote to aplikacja, która zapisuje, przegląda, wyszukuje i udostępnia wszelkiego rodzaju notatki. Do przechowywania dłuższych tekstów znalezionych w internecie idealnie nadaje się z kolei Pocket, aplikacja, która pozwala wrzucać różne treści do wirtualnej kieszeni. Gdy mamy chwilę, możemy do niej sięgnąć i przeczytać zaległe ciekawe artykuły, linki od znajomych. Co ważne, nie będziemy potrzebować do tego połączenia z internetem. Zaprezentowanych przez nas 16 aplikacji to tylko drobny fragment możliwości, jakie kryją aplikacje na smartfony i tablety. Setki tysięcy aplikacji pozwalają zaprogramować smartfon lub tablet do każdej aktywności, jakiej potrzebujesz, tu i teraz. I na tym polega największa magia bycia on-line.