Gdzie oszczędzać wykańczając dom?

Budowa domu to jedna z najważniejszych i najbardziej kosztownych decyzji w naszym życiu. Gdy zbudowany dom trzeba wykończyć, możemy dostać finansowej zadyszki. Aby późniejsze wydatki nie były dla nas zaskoczeniem, warto dowiedzieć się, gdzie możemy zaoszczędzić – a gdzie oszczędności unikać.

Gdy nasz dom jest w stanie surowym zamkniętym, czyli pokryty jest dachem, posiada zamontowane drzwi zewnętrze i okna, zaczyna się kosztowny proces jego wykańczania. Na tym etapie z pieniędzmi bywa różnie, dlatego prace wykończeniowe powinny być sprawne, zorganizowane i zaplanowane dużo wcześniej – tylko wtedy zaoszczędzimy czas i pieniądze. W wykańczaniu domu ogranicza nas jedynie fantazja, aby nas zbytnio nie poniosła – przedstawiam rozwiązania, które umożliwią urządzenie komfortowego i nowoczesnego domu w przystępnej cenie.

Instalacje – ukryte i niewidoczne

Prace wykończeniowe zaczynamy od montażu instalacji wodnych i grzewczych, na tym etapie wielu inwestorów wychodzi z założenia, że to czego na co dzień nie widać, jest mniej istotne - dlatego można na tym zaoszczędzić. Kable i rury zamurowane są w ścianach i pod podłogą, wadliwe ich wykonanie czy użycie słabej jakości materiałów może spowodować, że po pewnym czasie konieczny będzie remont. Instalacje w naszym domu powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, przez wykwalifikowanych wykonawców – tańsze materiały wcale nie oznaczają oszczędności, a mogą narazić inwestora na dodatkowe koszty w przyszłości. Nie warto też oszczędzać na fachowcach, jeżeli niedoświadczony wykonawca coś zrobi źle, w przypadku instalacji może nas to słono kosztować. Niewłaściwie wykonane odpływy w łazience, niedokładne mocowanie rur instalacji wodnej lub nieszczelne ogrzewanie podłogowe mogą spowodować duże zniszczenia przez wodę (odnowienie ścian, wymiana podłogi, naprawa konstrukcji itp.).

Kuchnia – najdroższe pomieszczenie w domu

Na etapie wykonywania ścian i podłóg, nie powinniśmy oszczędzać na wylewkach czy na gładzi. To są rzeczy, które raz zrobione pozostają z nami na 15-20 lat. Jakakolwiek próba ich zmiany oznacza remont na pełną skalę. Oszczędzać powinniśmy na tym, co można wymienić np. na wykończeniu podłogi. Ta nie zawsze musi kosztować fortunę, zamiast litego drewna można zastosować deskę podłogową trójwarstwową lub wykładzinę. Deski trójwarstwowe są tańsze od parkietu dębowego, w dodatku taką podłogę układa się łatwo i szybko, dlatego możemy zaoszczędzić także na kosztach ułożenia.

Przyjrzyjmy się kuchni, która jest najdroższym pomieszczeniem do wykończenia. Możemy ją urządzić ekonomiczne, nie tracąc na jej funkcjonalności. Przykładem jest zabudowa kuchenna, może być ona zrobiona na wymiar lub składana z elementów systemowych, wyprodukowanych przez rozmaite firmy. Ta druga opcja jest tańsza, komplet szafek z oferty sklepów meblowych i supermarketów budowlanych możemy kupić już za kilkaset złotych – ważne są oczywiście wymiary kuchni. Jeżeli odpowiada ona wybranemu systemowi, to zamówienie mebli kuchennych robionych na wymiar będzie z pewnością droższym wariantem.

Na zabudowie kuchni możemy zaoszczędzić na kilka sposobów. Zamiast kamiennego blatu możemy wybrać blat laminowany, te naprawdę dobrej jakości odporne są na temperaturę i wilgoć. Szuflady są droższe od szafek, dlatego możemy ograniczyć ich ilość. Szafki otwierane na bok są tańsze od tych otwieranych do góry. Na samych okuciach nie warto oszczędzać, nie ma nic bardziej irytującego niż niedomykająca się szuflada lub opadające drzwiczki. Podświetlane wnętrza szafki, choć ułatwią korzystanie z niej, mogą zostać zamontowane później. Zrezygnujmy z dodatkowo płatnych rozwiązań, jakim są fronty na wysoki połysk, choć dobrze prezentują się w katalogach kuchennych - to utrzymanie ich w nieskazitelnym stanie będzie bardzo uciążliwe. Budowa wyspy kuchennej to spore wyzwanie dla naszego portfela, zwłaszcza jeżeli zaplanujemy na niej gotować. Podłączenie płyty grzewczej i wentylacji dodatkowo podnosi koszt wykonania całej wyspy. Choć wyspa podniesie standard kuchni, to zdrowy rozsądek radzi nam z niej zrezygnować – na korzyść drewnianego stołu lub pomocnika – wyposażonego w dwie nóżki i dwa kółka, który można postawić tam, gdzie jest akurat potrzebny.

Łazienka – skromna i funkcjonalna?

Sporym wyzwaniem jest łazienka, to nieduże pomieszczenie potrafi pochłonąć bardzo dużo środków finansowych, zwłaszcza - jeżeli mamy więcej niż jedną łazienkę. W skład podstawowego wyposażenia łazienki musi wejść sedes, umywalka, natrysk lub wanna. Pozostałe sprzęty, materiał do wykończenia ścian i podłogi są tylko dodatkami, które czynią łazienkę wygodniejszą. Aby zaoszczędzić, postawmy na minimalizm i umiar. Podłogę oraz miejsca narażone na kontakt z wodą wykończmy płytkami, pozostałą powierzchnię możemy pomalować farbą przeznaczoną do łazienek, lub pokryć dekoracyjnym tynkiem. Listwy i dekory możemy ułożyć tylko w kilku najbardziej reprezentatywnych miejscach, albo całkowicie z nich zrezygnować.

Można też sporo zaoszczędzić na wyposażeniu łazienki, z ogromnej oferty ceramiki łazienkowej wybierzmy podstawowe urządzenia – mogą być jednorodne stylistycznie, jednak niekoniecznie tej samej firmy. Zamiast drogich marek, warto podpatrzeć wzory, zestawienia i poszukać ich tańszych odpowiedników oferowanych w seryjnej produkcji. Korzystając z oferty sklepów internetowych, za przystępną cenę możemy kupić dobrej jakości produkty i akcesoria rodzimych firm. Warto się zdobyć na to rozwiązanie - gdyż oszczędność może być duża. Na stronach sklepów znajdziemy produkty z dokładnym opisem, wymiarami i zdjęciem, poznamy także ocenę wybranego asortymentu i opinie wystawiane przez kupujących.

Gdzie pozyskać dodatkowe oszczędności?

  • Zrezygnuj z usług fachowego projektanta wnętrz. Nie poniesiemy żadnych kosztów, jeżeli sięgniemy po inspiracje do prasy lub internetu – porady znajdziemy na blogach i stronach wnętrzarskich. Niektóre salony meblowe oferują wizualizację np. kuchni wliczoną cenę zakupionych mebli.
  • Unikaj nietypowych rozwiązań. Drzwi do typowych otworów są tańsze niż te, robione na zamówienie.
  • Drzwi, płytki, kleje – niekoniecznie musisz kupować w marketach budowlanych – choć kuszą niskimi cenami i promocjami, to dużo większe pole do negocjacji cen oferują nam sklepy prywatne lub hurtownie budowalne.
  • Najtańszym sposobem na wykończenie ścian jest ich pomalowanie, można je wykonać samodzielnie.

Fot. Fotolia