Czy dom energooszczędny faktycznie oszczędza?

Czy budowa domu energooszczędnego, wymagająca większych nakładów finansowych od domu tradycyjnego jest opłacalna? Jak kształtują się przewidywane koszty eksploatacji domu energooszczędnego lub pasywnego? Czy warto zainwestować, aby później oszczędzać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz w poniższym artykule.

Rozwój budownictwa jednorodzinnego idzie w kierunku oszczędzania energii, wody oraz przyjaznych środowisku urządzeń grzewczych. Dlatego w najbliższych latach będziemy obserwować wchodzące w życie zmiany w przepisach budowlanych, które stopniowo zaostrzają wymagania energetyczne wobec nowo powstających budynków. Zmiany te sprawiają, że domy jednorodzinne budowane po 2020 roku, będą spełniać standardy energooszczędnych budynków – te z kolei stanowią coraz większy odsetek budowanych obecnie budynków. Dom energooszczędny to budynek wyróżniający się odpowiednią izolacją ścian i dachu, prostą szczelną bryłą, oraz wykorzystaniem nowoczesnych i ekologicznych urządzeń grzewczych.

W domu energooszczędnym roczne zapotrzebowanie na energię jest 3-5 razy mniejsze niż w obecnie użytkowanych budynkach i utrzymuje się w przedziale 30-70 kWh/m2 – podczas gdy zapotrzebowanie na ciepło tradycyjnych budynków często przekracza 200 kWh/m2 rocznie. Budynki zużywające mniej niż 15 kWh/m2 rocznie to budynki pasywne, w całości pozyskujące energie do ogrzewania ze źródeł odnawialnych.

Budynek energooszczędny i pasywny – koszty budowy i eksploatacji

Domy energooszczędne choć różnią się w kosztach budowy, to zapewniają niższe opłaty eksploatacyjne. Koszt budowy domu w standardzie energooszczędnym jest 10-15 proc. większy w porównaniu do budynku tradycyjnego - w stosunku do domu pasywnego różnica ta wynosi ponad 20-30 proc. Skąd zatem biorą się wyższe koszty budowy? To przede wszystkim dodatkowa izolacja ścian z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej, szczelne okna, efektywny system grzewczy, oraz system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ich koszt będzie jednak równoważony przez niższe koszty utrzymania budynku. Nowoczesne oświetlenie, najlepiej typu LED to kolejny element wyposażenia energooszczędnego domu, pozwala ono zmniejszyć zużycie energii nawet o 70 proc. w porównaniu do stosowania tradycyjnych żarówek. Cena żarówek LED jest wyższa od tradycyjnych źródeł światła, jednak większe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej sprawiają, że zakup żarówek LED zwraca się w czasie.

Zobaczmy jak kształtują się koszty budowy domu i ogrzewania  opracowanego w trzech standardach energetycznych.

Typ budynku

Koszt budowy budynku

standardowego (zł)

Koszt budowy budynku

energooszczędnego (zł)

Koszt budowy budynku

pasywnego (zł)

Budynek 1: segment jednorodzinny budynku mieszkalnego szeregowego (środkowy) o powierzchni 123,90 m2

297 tys.

327 tys.

372 tys.

Budynek 2: budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, z użytkowym poddaszem, o powierzchni użytkowej 213,50 m2

551 tys.

634 tys.

717 tys.

Budynek 3: budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, z wiatą

na samochód, o powierzchni użytkowej 80,89 m2

213 tys.

245 tys.

277 tys.

Założenia do tabeli:
  • Budynek 1. Powierzchnia użytkowa 123,90 m2, dwie kondygnacje, kubatura brutto 567,70 m3; budynek 2. Powierzchnia użytkowa 213,50 m2, jedna kondygnacja + poddasze, kubatura brutto 1 079 m3; budynek 3. Powierzchnia użytkowa 80,89 m2, jedna kondygnacja, kubatura brutto 430 m3.
  • Obliczenia własne KAPE SA w ramach projektu „Energooszczędne 4 kąty”.

Typ budynku

Roczny koszt

ogrzewania budynku

standardowego (zł)

Roczny koszt

ogrzewania budynku

energooszczędnego (zł)

Roczny koszt

ogrzewania budynku

pasywnego (zł)

Budynek 1: segment jednorodzinny budynku mieszkalnego szeregowego (środkowy) o powierzchni 123,90 m2

4 014,36

1 672,65

501,80

Budynek 2: budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, z użytkowym poddaszem, o powierzchni użytkowej 213,50 m2

6 917,40

2 882,25

2 882,25

Budynek 3: budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, z wiatą

na samochód, o powierzchni użytkowej 80,89 m2

2 620,84

1 092,02

327,60

Założenia do tabeli:
  • Kocioł gazowy kondensacyjny o sprawności średniorocznej równej 100 proc., koszt wytworzenia 1 kWh ciepła 27 gr.
  • Obliczenia własne KAPE SA w ramach projektu „Energooszczędne 4 kąty”.

Dzięki lepszym parametrom budynku energooszczędnego i pasywnego koszty ogrzewania są znacznie niższe niż w przypadku budynku standardowego. Szacuje się, że dzięki znacznie niższym kosztom eksploatacji, zwrot z dodatkowej inwestycji można osiągnąć średnio po 20 latach – zwłaszcza że ceny energii i paliw z biegiem lat rosną. Domy energooszczędne i pasywne to także ekologia i czystość, zastosowanie wentylacji mechanicznej zapewnia świeże i filtrowane powietrze rozprowadzane po pomieszczeniach. Odpowiednia grubość izolacji to komfort pod względem akustycznym, nie odczuwamy skutków hałasu ulicznego jak w domach w standardzie tradycyjnym. Podsumowując budowa domu energooszczędnego jest inwestycją w przyszłość – zarówno pod względem wartości rynkowej nieruchomości, jak i z uwagi na środowisko.

Jak otrzymać dofinansowanie na budowę domu?

Dla osób planujących budowę domu o obniżonym zapotrzebowaniu na energię przewidziane zostały dopłaty do budynków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a wysokość dotacji jest uzależniona od standardu energetycznego budynku. Na budowę domu w standardzie energooszczędnym można otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł brutto, znacznie więcej możemy uzyskać na budowę domu w standardzie pasywnym - 50 tys. zł. Dofinansowanie jest częściową spłatą kredytu, który został zaciągnięty na budowę naszego przyszłego domu. Więcej informacji na temat dofinansowań znajdziesz na moim blogu.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Dom energooszczędny dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii traci energię zupełnie inaczej niż domy budowane zaledwie kilka czy kilkanaście lat temu. Jeżeli decydujemy się na budowę domu, warto rozważyć jakie będzie planowane zużycie energii w naszym budynku, i co możemy zrobić aby zużycie to było jak najmniejsze.

  • Straty energii, w tym niepotrzebne straty cieplne w budynkach, kosztują nas dziś znacznie więcej niż dawniej. Dotyczy to w szczególności budynków starych – tych z lat 80-tych i starszych.
  • Domy energooszczędne zużywają 3-5 razy mniej energii niż obecnie użytkowane budynki, z kolei zapotrzebowanie energetyczne w budynkach pasywnych może być pokrywane całkowicie przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
  • Budowa domu energooszczędnego jest droższą inwestycją w porównaniu do domu tradycyjnego o 10-15 proc., w przypadku budynku pasywnego różnica ta wzrasta do 20-30 proc.
  • Dzięki znacznie niższym kosztom eksploatacji, zwrot z dodatkowej inwestycji w parametry techniczne naszego domu można osiągnąć średnio po 20 latach.
  • Za budownictwem energooszczędnym przemawia komfort i ekologia. Dom energooszczędny to także inwestycja na przyszłość - zabezpieczamy się na wypadek znacznego wzrostu cen nośników energii.
  • Warto zainteresować się dotacją na budowę domu o niskim zapotrzebowaniu na energię z puli NFOŚiGW, dotacja jest jednorazowa i bezzwrotna.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com