7 porad jak zabezpieczyć dane w chmurze

Nasze dane w chmurze, czy też mówiąc dokładnie w usługach online, z których  korzystamy, zawsze będą narażone na niebezpieczeństwo. Aby je chronić  powstają systemy zabezpieczeń, procedury weryfikacji danych, sposoby uwierzytelniania, kody dostępu itp.  Jednak najsłabszym ogniwem zawsze będzie człowiek, w większości przypadków to on generuje największe dla systemu ryzyko. Ważne jest aby osoba korzystająca z usług online rozumiała w jaki sposób są one zabezpieczone i na czym polegają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Tłumaczenie, że czegoś się nie wie, czy nie rozumie jest tylko wymówką usprawiedliwiającą fakt, że nie chciało nam się, czy też nie mieliśmy czasu by sprawdzić jak odpowiednio zabezpieczyć nasze dane.

Oto kilka porad dotyczących przechowywania danych w tak zwanej chmurze. Są to zasady, które sam stosuję, wynikające z wieloletniej praktyki i obserwacji wielu przypadków mających miejsce w internecie.

  1. Najważniejsza z nich - załóż, że wszystko co przechowujesz w internecie może zostać upublicznione, czy to przez twoją nieuwagę czy niefrasobliwość lub też w wyniku błędu dostawcy usług, z których korzystasz. Jednak to, kto zawinił będzie miało wtórne znaczenie w momencie, kiedy cenne lub kompromitujące cię informacje ujrzą światło dzienne. Tak więc ważne dokumenty, intymne zdjęcia czy jakiekolwiek inne wrażliwe dla ciebie informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, trzymaj z daleka od internetu.
  2. Kolejna ważna rzecz to twoje hasło. Nie może być banalne, zapomnijmy więc o imieniu psa, datach urodzenia, nazwiskach panieńskich, ulubionych klubach sportowych, zawodnikach itp. Im bardziej złożone hasło tym lepiej. Warto więc używać różnych znaków, różnej wielkości liter itp. Co zrobić aby nie wpaść w pułapkę zapamiętywania czegoś takiego: z23##$23La? Można złożyć sobie na przykład takie hasło : Legia!Mistrz!Nazawsze?. Mamy odpowiednią długość, zarówno duże, jak i małe litery oraz znaki dodatkowe. Takie hasło będzie też bardzo trudne do złamania przez różnego rodzaju automaty, którymi posługują się hakerzy.
  3. Następnie ważne jest  aby kluczowe rzeczy, takie jak dostęp do maila, do bankowości elektronicznej, czy  zasobów, gdzie trzymasz dokumenty - były zabezpieczone różnymi hasłami. W takim przypadku utrata hasła do jednej usługi nie spowoduje natychmiastowego ryzyka dla danych przechowywanych w innych miejscach. Owszem, jest to niewygodne bo trzeba pamiętać kilka haseł. Ale w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest ważniejsze niż nasza wygoda. Ustal więc sobie jedno hasło dla wszystkich mniej istotnych usług online i kilka haseł mocniejszych dla tych krytycznych.
  4. Korzystaj też z 2-stopniowej weryfikacji dostępu jeśli tylko jest taka możliwość. .W takim przypadku  wymagany jest nie tylko twój użytkownik i hasło, ale też na przykład twój telefon. Poczytaj o tym więcej u dostawcy usług, z których korzystasz - zabezpieczenia tego typu oferują wszystkie duże firmy takie jak Google, Apple, Dropbox itp.
  5. Pamiętaj o pytaniach do odzyskiwania hasła! Tak jak w przypadku haseł, pytania i odpowiedzi nie mogą być banalne. Unikajmy więc pytań o rok urodzenia, imię matki itp. Pamiętajmy też, że wszystkie informacje jakie publikujemy w sieci na przykład na Facebooku i Twitterze mogą być dużą pomocą dla hackerów. I tak  na przykład jeśli pytaniem do odzyskania twojego hasła do systemu będzie imię twojego psa, a ty w swoim profilu na Facebooku często publikujesz podpisane zdjęcia psa... to już wiesz, że nie będzie to dla hackera żadna przeszkoda.
  6. Wyłącz niepotrzebną synchronizację  zdjęć. Jeśli już korzystasz z usług w chmurze za pomocą telefonu (szczególnie z systemem Android czy iOS) to poświęć chwilę  na przejrzenie konfiguracji i zastanowienie się co tak naprawdę chcesz przechowywać w chmurze. Czy każde zdjęcie robione  telefonem powinno od razu tam lądować? Czy na pewno jest ci to potrzebne i do czego później wykorzystujesz te setki zdjęć znajdujące się w twoim katalogu online?
  7. Zawsze korzystaj ze sprawdzonych i pewnych dostawców. Może to zabrzmi banalnie, ale ta porada jest zawsze na czasie. Wiele osób daje się skusić niższą ceną, czy bardziej atrakcyjnie wyglądającą usługą w internecie. Jednak najważniejsza jest historia firmy na rynku, jej doświadczenie, renoma itp. To wszystko można sprawdzić i zweryfikować online - trzeba tylko poświęcić na to chwilę.  Tak samo jak w świecie rzeczywistym, tak i w internecie obowiązuje zasada, że tanio i dobrze bardzo rzadko idą ze sobą w parze.

 

Źródło zdjęcia: iStockphoto.com