6 rzeczy o finansach, których możemy się nauczyć od najlepszych sportowców

Tego lata znów byliśmy świadkami jednej z najważniejszych imprez sportowych - mistrzostw świata w piłce nożnej. Przy tej okazji zawsze wiele mówi się o zarobkach piłkarzy oraz o ich kontraktach reklamowych. Dziś nie będziemy zaglądać im do kieszeni w poszukiwaniu wysokich umów sponsorskich. Zamiast tego, przyjrzymy się temu, co pomogło im znaleźć się na szczycie i osiągać sukcesy, oraz czego możemy się od nich nauczyć.

1. Nie od razu zdobędziesz złoty medal

 Talent jest przydatny, a żeby osiągać rzeczy niebywałe i ponadprzeciętne, jest wręcz niezbędny. Jednak sportowe sukcesy nie przychodzą od razu, nawet do najzdolniejszych zawodników. Nawet najlepsi sportowcy, w dowolnej dyscyplinie, nie stają się mistrzami od razu.
Początki ich drogi bywają nawet trudne - oczekiwania wobec utalentowanych sportowców są bardzo duże. Dlatego, od samego początku swojej kariery, muszą ciężko pracować na swoje wyniki. Dokładnie tak samo jest w przypadku finansów osobistych!

Jeśli właśnie zdecydowałeś, że będziesz oszczędzał na nowe auto lub zimowy wypad na narty, musisz zdawać sobie sprawę, że celu nie osiągniesz od razu. To banał, ale wiele osób poddaje się zbyt szybko przez początkowe trudności i brak konsekwencji. Niestety - w ten sposób, nigdy nie osiągniesz zamierzonego celu. Możesz sobie jednak trochę pomóc - podobnie jak sportowcy, możesz skorzystać z usług trenera, a dokładnie Trenera Finansowego ING. O tym jak skorzystać przeczytasz na naszej stronie.

2. Wybierz sobie jakiś realistyczny cel

Każdy sportowiec ma jakieś marzenie - złoty medal na igrzyskach, udział w mundialu lub zdobycie jakiejś nagrody indywidualnej. Chociaż kariera nie polega (niestety) na samym triumfowaniu i seryjnym zdobywaniu medali, wyznaczenie sobie realistycznego i ambitnego celu na pewno może pomóc.

Jeśli więc planujesz poprawić swoje finanse, koniecznie stwórz listę osobistych priorytetów. Ustal plan maksimum i plan minimum, ale zawsze próbuj zrealizować zawsze ten najbardziej ambitny. Na swojej drodze na pewno natkniesz się na różnego rodzaju problemy i przeszkody. Ważne jest jednak to, by do celu dążyć konsekwentnie. Jeśli nie jest zbyt trudny w realizacji, istnieje duża szansa na to, że Ci się powiedzie. Jak sobie w tym pomóc?

Stwórz swój własny plan “treningowy”, tak, by był odpowiednio rozciągnięty  w czasie i składał się z kilku etapów. Podobnie jak sportowcy, którzy trenują przed ważnym turniejem lub meczem kadry narodowej. Małe cele realizuje się łatwiej niż te duże, dlatego trenerzy piłkarscy często mówią o tym, że chcą wywalczyć mistrzostwo, ale w danym momencie myślą tylko o tym najbliższym meczu. By zrealizować cel i zdobyć mistrzostwo ligi, trzeba wygrać kilkanaście spotkań - a nie tylko mecze z najsilniejszym przeciwnikiem.

Zadbaj też o to, by za każdy mały sukces się nagradzać. Dzięki temu nawet droga pełna wyrzeczeń będzie łatwiejsza do pokonania.

Sprawdź jak działa funkcja Trener Finansowy>

3. Przygotuj się na wahania formy

Najlepsi sportowcy także miewają ciężkie chwile. Kontuzje zdarzają się wszystkim, podobnie jak gorsze dni czy całe zawody. Pech, zaniedbanie i przypadek mogą zaprzepaścić dobry występ na najważniejszych zawodach. Dokładnie tak samo jest z finansami!

Każdy z nas dąży do tego, żeby dobrze zarabiać, czerpać z tego satysfakcję i poprawiać swoje wyniki finansowe. Życie jest jednak przewrotne, nie tylko w sporcie. Mieszkanie zalane przez zapominalskiego sąsiada, niezbędna naprawa auta lub nagła choroba mogą zdarzyć się każdemu (odpukać!). Co robić w takiej sytuacji?

Oczywiście, najlepiej się zabezpieczyć - mieć odłożone środki na “czarną godzinę” i np. ubezpieczyć mieszkanie. Takie losowe wydarzenia nigdy nie są miłe. Jednak podobnie jak kontuzje, które zdarzają się sportowcom, tak niespodziewane wydatki mogą przydarzyć się każdemu. Warto zabezpieczyć się przed ich skutkami, tak, by ich konsekwencje nie wpłynęły na osiągnięcie Twojego celu. Jeśli o tym nie pomyślisz, przypadkowe wydarzenie może Cię zdemotywować i oddalić realizację planu.

4. Dobierz odpowiednie ćwiczenia i narzędzia

Życie najlepszych sportowców, z małymi wyjątkami, jest pełne wyrzeczeń. Ciężkie treningi, skomplikowana dieta, częste badania lekarskie, kupowanie najlepszego sprzętu sportowego - nie jest to ani łatwe ani tanie. Pomaga jednak w osiąganiu najlepszych wyników. A Ty jak możesz pomóc sobie w osiągnięciu własnych celów?

Jeśli jeszcze o tym nie myślałeś, to najwyższa pora. Skoro Twoim celem jest daleka podróż i potrzebujesz na to dużo kapitału, dobrze to zaplanuj. Oblicz jaką kwotę będziesz odkładał z każdej pensji, by osiągnąć cel. Może będziesz musiał zrezygnować z niektórych przyjemności, przynajmniej do czasu jego osiągnięcia? To naprawdę trudne zadanie, dlatego możesz do pomocy wykorzystać nasze narzędzia: cele oszczędnościowe w bankowości internetowej Moje ING albo poszukać inspiracji u naszego Trenera Finansowego.

W trakcie procesu oszczędzania na swój własny cel, musisz raz na jakiś czas go zweryfikować. Zerknąć na konto i zobaczyć, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Czy narzędzia które wykorzystujesz i ćwiczenia, które wykonujesz (czyli np. zrezygnowanie z niektórych wydatków lub regularne sprawdzanie postępów) naprawdę Ci pomagają. W razie zwątpienia zajrzyj na bloga Społeczności ING - znajdziesz u nas mnóstwo praktycznych inspiracji!

5. Rozwaga i pokora są ważne

Historia sportu zawodowego pełna jest opowieści o młodych, zdolnych i pewnych siebie sportowcach, którzy nigdy nie osiągnęli w życiu nic wielkiego. Mimo tego, że zapowiadali się dobrze, zbyt szybko zachłysnęli się poświęcaną im uwagą. Mówiąc kolokwialnie - woda sodowa uderzyła im do głowy…

W finansach jest podobnie - nawet jeśli udało Ci się oszczędzić większą kwotę, bądź ostrożny. Duże pieniądze czasem lubią duże ryzyko, ale by móc ryzykować, trzeba mieć już ułożone i dobrze funkcjonujące finanse. Nie możesz przeznaczyć wszystkich swoich oszczędności na jeden, „prawie pewny” biznes. Stawianie wszystkiego na jedną szalę rzadko przynosi pozytywne rezultaty.

Chcesz założyć własną firmę lub zainwestować w ciekawe przedsięwzięcie? Weź niskooprocentowaną pożyczkę, by nie stracić oszczędności albo nie zrujnować domowych finansów. Rozwaga i pokora nie kojarzą się co prawda z dużymi zyskami, ale pomagają budować bezpieczeństwo finansowe. Jeśli naprawdę chcesz sprawdzić się w korzystaniu z bardziej ryzykownych instrumentów finansowych - najpierw stwórz swój własny, prywatny budżet na ten cel.

6. Nie osiadaj na laurach!

Początkowe sukcesy, które bez wątpienia przyjdą, nie mogą oznaczać końca starań! Przecież lekkoatleta po zdobyciu złotego medalu na igrzyskach olimpijskich wcale nie przestaje chodzić na treningi. Wręcz przeciwnie - pracuje jeszcze ciężej!

Oczywiście, występ na igrzyskach to nie to samo co odkładanie na wakacje lub nowe auto. Jednak nawet takie z pozoru błahe rzeczy pomagają wyrobić w sobie pozytywne nawyki. Jeśli będą to umiejętności mądrzejszego oszczędzania i minimalizowania wydatków albo większa wiedza w zakresie instrumentów finansowych - to oznacza, że zyskałeś coś więcej, niż tylko zaoszczędzone pieniądze. Na tak zbudowanych fundamentach, możesz osiągnąć jeszcze więcej - czego bardzo Ci życzymy!

Fot. Fotolia