4 rady przed zakupem mieszkania od dewelopera

Kupując mieszkanie pierwszy raz, łatwo potknąć się na nie do końca zrozumiałych przepisach. Dlatego przemyśl po kolei wszystkie kroki. Odpowiednie planowanie pomoże uniknąć poważnych błędów i poczuć się dużo bezpieczniej na drodze do własnego "M".

1. Zapoznaj się z prospektem informacyjnym

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić nim podejmiemy decyzję o zakupie, powinno być zapoznanie się z prospektem informacyjnym. Zawiera on bardzo istotne dane nie tylko o naszym przyszłym mieszkaniu, ale też o stanie prawno-finansowym dewelopera, gruntu na którym znajduje się inwestycja i przyszłej zabudowie w promieniu kilometra. Zapoznanie się z nim pomoże nam podjąć najlepszą decyzję i upewnić się, że będziemy mogli cieszyć się domowym zaciszem.

2. Weź sprawy kredytu w swoje ręce

Gdy upewnimy się co do najistotniejszych informacji, możemy zacząć starania o kredyt. Ważne będą oczywiście nasze zarobki, ich wysokość i źródło, a także kilka innych czynników. Wszystko mogą policzyć dla nas aplikacje. Taką opcję posiada również serwis Navidom, który przeprowadzi krok po kroku od wyboru mieszkania aż po formalności związane z jego zakupem. Skalkuluje też budżet, który możesz przeznaczyć na swoje mieszkanie uwzględniając zdolność kredytową i wkład własny). Warto tutaj pamiętać o minimalnej wysokości wymaganego wkładu własnego. Szczególnie, że wzrósł on z dniem 1 stycznia 2015 roku. Decyzją Komisji Nadzoru Finansowego wynosi już nie 5 proc., a 10 proc. ceny zakupu.

Lepiej więc zdecydować się na kredyt możliwie szybko, ponieważ nie jest to ostatnia podwyżka. W kolejnych latach wysokość wkładu własnego będzie rosła. Od 1 stycznia 2016 roku  powiększy się do 15 proc., zaś w 2017 roku. aż do 20 proc. Zdaniem KNF powinno to poprawić bezpieczeństwo kredytów hipotecznych. Z ankiety przeprowadzonej przez Open Finance w 2014 wynika jednak, że przez zwiększenie minimalnego wkładu własnego prawie 1/5 kredytobiorców będzie miała problem z zapożyczeniem się.

Całe szczęście istnieją metody na to, by wpłata własna była mniej odczuwalna. W tym wypadku rynek pierwotny daje małą przewagę nad wtórnym. Pozwala niektórym z nas skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych i w uzyskaniu dopłaty do wkładu własnego.

Kupujesz mieszkanie? Załatw wszystko krok po kroku z NAVIDOM

3. Spisz umowę deweloperską u notariusza

Jeśli zdecydowaliśmy się kupić mieszkanie w nieistniejącym jeszcze budynku, lub w takim, który jest w trakcie budowy, możemy podpisać z deweloperem tzw. umowę deweloperską. Zazwyczaj będzie ona wymagała od nas wpłaty całej lub większości sumy potrzebnej do zakupu mieszkania. Na dewelopera natomiast nakłada obowiązek wywiązania się z umowy i dostarczenia gotowego mieszkania na czas.

Ważne jest, by taką umowę spisać w formie aktu notarialnego. Nada jej to dodatkowej mocy prawnej i uchroni nas przed ewentualnymi nieprzyjemnościami. Notariusz zadba wówczas nie tylko  o zgodność umowy z prawem, ale pomoże też wyjaśnić nam szczegóły niejasnych dla nas punktów dokumentu. W razie potrzeby pomoże w dopisaniu kilku istotnych dla nas punktów. Może to być na przykład gwarantowany standard wykończenia budynku, czy dokładnie określony termin zdania go od użytku.

Dobrze pamiętać o swoich prawach. 25 grudnia 2014 roku, zmieniły się przepisy Ustawy o prawach konsumenta. Dzięki temu deweloper ponosi odpowiedzialność za ewentualne usterki nie przez 3, ale przez 5 lat od wydania mieszkania. Jeśli jednak wada została w jakiś sposób ukryta, możemy dochodzić swoich praw nawet po upływie pięciu lat. To bardzo korzystna zmiana i warto mieć ją w pamięci.

4. Zadbaj o formalności związane z hipoteką

Ważnym krokiem będzie też ustanowienie hipoteki. W tym celu powinniśmy mieć przygotowane oświadczenie i umowę kredytową. Jedno i drugie przygotuje dla nas bank. Może zająć to nawet kilka dni. Jest to kluczowy dokument, w którym zapisane są wszystkie nasze zobowiązania wobec banku i informacje o kredycie – jego wysokość, sposób obliczania rat i czas, w jakim zobowiązujemy się wszystko spłacić. Powinny się w niej znaleźć też takie informacje, jak np. rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Mimo to, pomoc notariusza może okazać się przydatna. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że do ustanowionej hipoteki wypisany zostanie odpowiednio sformułowany wniosek o wpisanie jej do księgi wieczystej. Dokument taki musi zostać przesłany przez notariusza do sądu w trzy dni od sporządzenia aktu notarialnego.

Każdy może zgubić się w natłoku informacji. Na całe szczęście istnieją dziś narzędzia, które pomogą nam dobrze zaplanować drogę do własnego „M”. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziemy nie tylko zwykłe kalkulatory zdolności kredytowej, ale też kompleksowe narzędzia, które przeprowadzą nas przez każdy etap zakupu mieszkania. Jednym z nich jest serwis NAVIDOM . Warto z niego skorzystać, jeśli chcemy mieć pewność, że drogę do własnego „M” przejdziemy bezpiecznie.

 

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com