Odpowiedz

Re: Re.: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Nikt nie podważa tego czy ta funkcja jest przydatna czy nie. Chodzi o sposób w jaki się z niej korzysta. Zamiast defaultowo odznaczonego checkboxa, z możliwością świadomego zaznaczenia, mamy "zmieniające się" kolorystycznie opcje przycisków. Co wprowadza użytkownika w błąd, bo raz przycisk służy tylko do potwierdzenia transakcji, innym razem do potwierdzenia i zapamietania sklepu.

 

To tak, jakby każdorazowo przy korzystania z ***ów w aucie trzeba było się zastanawiać i uważać czy przypadkiem nie zmieniły funkcji. Raz prawy jest samym gazem, a innym razem jest gazem i sprzęgłem na raz. Już prościej się chyba tego nie da wytłumaczyć.

 

Niestety moderatorzy tutaj, cały czas swoje, o tym, ze funkcja jest bezpieczna. Pod względem technicznym może i tak, ale nie pod wzgledem użytkowym. Korzystajac z aplikacji przyzwyczajamy się do jej układu i rozmieszczenia przycisków, funkcji itd. Wiele rzeczy robimy odruchowo. A tu nagle przycisk, który zmienia swoja funkcję przez co użytkownik w pośpiechu wykonuje funkcje, której nie chciał.

Odpowiedz
0 Lajków
lookash
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
11
18
23-03-2017
Wiadomość 51 z 70 (28 833 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

[ Edytowane ]

Zapamiętanie Sklepu jako akcja domyślna, które jest dodatkową poza moją kontrolą jako użytkownika przeglądarki, potencjalnie może powodować (i  powoduje) wyciek danych.

 

Rozważcie następujący scenariusz:

 

1. Razem ze znajomymi kupujemy coś wspólnie w sklepie internetowym używając mojego komputera.

2. Po dodaniu wszystkich rzeczy do koszyka, znajomy który zbierał "składki" generuje kod blik.

3. Celowo bądź nie, znajomy potwierdza transakcję zapamiętując sklep. Ja o tym nie wiem, bo w przeglądarce taka informacja się nie pojawia.

4. Przy moich kolejnych zakupach bez mojej zgody wysyłacie do owego znajomego informację/powiadomienie zawierające kwotę moich zakupów.

 

Nietrudno sobie wyobrazić bardziej ekstremalną sytuację, w której kupujemy z żoną akcesoria intymne, a następnie żona dostaje powiadomienie kiedy podobne zakupy robię z kochanką.

 

Reasumując:

- po stronie przeglądarki nie pojawia się pytanie o zgodę na zapamiętanie urządzenia użytego do potwierdzenia bieżącej transakcji jako zaufanego

- co więcej, nie pojawia się żadna informacja, że takie zaufane urządzenie zostało w przeglądarce zapamiętane

- nigdzie nie mogę sprawdzić, ile urządzeń zaufanych i w jakich sklepach jest zapamiętanych w mojej przeglądarce

 

A potem przychodzi p. Karolina z p. Martyną i twierdzą, że rozwiązanie nie obniża bezpieczeństwa - celowo bądź nie nic nie wspominając o znaczącym ograniczeniu poufności transakcji.

Odpowiedz
0 Lajków
pamelus
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
21-11-2019
Wiadomość 52 z 70 (27 933 wyświetleń)

Re.: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Czytam te wpisy powyżej i ze zgroza stwierdzam, ze pojawiły się ponad rok temu a Bank pomimo deklaracji , ze się tym zajmie , nie zrobił nic. Własnie przed chwilą też omyłkowo kliknęłam , płacąc blikiem zapamiętanie sklepu. Dlaczego , bo nadal w miejscu gdzie zawsze potwierdzam płatność pomarańczowym przyciskiem, spiesząc się nie doczytałam innej treści. Czy tak trudno Waszym informatykom zmienić kolor kafelka aby uczulić użytkownika? Wiem, że granat to tez Wasz kolor, zastosujcie go i zróbcie coś wreszcie z tym problemem użytkowników. Nigdzie nie mogłam znaleźć gdzie to usunąć i wreszcie trafiłam na ten blog.
Odpowiedz
0 Lajków
Bajka
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
05-12-2019
Wiadomość 53 z 70 (27 772 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Mam pytanie, ponieważ instrukcję jak usunąć sklepy napisała pani 2 lata temu, dlatego chciałam się zapytać czy coś się nie zmieniło. Po wejściu w zakładkę moje finanse- karty i płatności telefonem- blik, nie mogę znaleźć miejsca gdzie można zobaczyć zapamiętane sklepy i co za tym idzie usunąć je. 

Odpowiedz
0 Lajków
Martyna2000
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
26-02-2020
Wiadomość 54 z 70 (26 820 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

@Martyna2000, musisz wejść kolejno do: Karty i płatności telefonem > BLIK > Zakupy bez kodu. Daj znać czy się udało.

Odpowiedz
0 Lajków
nismo
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
18
3
06-07-2017
Wiadomość 55 z 70 (26 813 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Mam taką sugestię do przekazania dalej - aby można było sobie na swoim koncie wyłączyć opcję zapamiętywania, tak aby pokazywało tylko dwie opcje, potwierdzenia lub anulowania.

Dla mnie sam fakt, że zapamiętanie jest akcją domyślną jest niedopuszczalny z punktu widzenia bezpieczeństwa. W banku nie powinna mieć miejsca sytuacja, że można coś w pośpiechu przez przypadek zapamiętać, wręcz odwrotnie - powinno to raczej wymagać dodatkowej akcji np. zaznaczenie checkboxa, tak aby akcja była wykonana świadomie, a nie niejako z rozpędu (przycisk się wyróżnia, jest na samej górze, przyciąga uwagę, etc.)

Odpowiedz
0 Lajków
TakiDzik
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
09-05-2020
Wiadomość 56 z 70 (25 943 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Dziękujemy za sugestie w tym temacie 😉 Przekazałam je do odpowiedniego zespołu. W Moim ING możesz usunąć zapisane przeglądarki. Zrobisz to,wybierając po zalogowaniu kolejno: Karty i płatności telefonem/BLIK/Zakupy bez kodu/Przeglądarki/Szczegóły/Usuń z zapamiętanych.

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 57 z 70 (25 924 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Witam,

 

czy coś się zmieniło w sprawie zgłoszenia ponieważ dokonując płatności Blik nie mam tylko dostępne opcję zatwierdź lub anuluj  a po wpisaniu PIN nie ma możliwości zapamiętania sklepu np. alllegro

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
New
New
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
08-06-2020
Wiadomość 58 z 70 (25 527 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Taka sytuacja może mieć miejsce w dwóch przypadkach: 

- sklep, np. Allegro wyłączył na swojej stronie możliwość zapisania płatności/strony

- masz ją już dodaną do zapamiętanych. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaR
Były moderator
Były moderator icon
168
22
02-11-2016
Wiadomość 59 z 70 (25 506 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

W mojej ocenie ta zmiana obniża bezpieczeństwo gdyż przy założeniu, że dostaliśmy nieświadomie przeglądarkę innej osoby do list zaufanych, a zamiast PIN’u do aplikacji używamy zabezpieczenia biometrycznego możliwe jest zaakceptowanie nieswojej transakcji przy podnoszeniu telefonu(gdy nasz palec znajdzie się w strefie sprawdzania linii papilarnych)
Odpowiedz
0 Lajków
Wiktoria1
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
15-06-2020
Wiadomość 60 z 70 (25 377 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

,"Wymóg ubezpieczenia od powodzi dotyczy umów podpisanych od 12 marca 2023 r. - potrzeba zapewnienia zabezpieczenia ryzyka powodzi "

Ale jakich umów? Kredytowych? Ubezpieczeniowych?

Co znaczy "stare" um...

19-03-2024
Re: Re.: Nowy wygląd Mojego ING

Kolejna aktualizacja i 0 poprawionych błędów. Wklejam jeszcze raz listę problemów, dopóki nie dostaną naprawione:

1. Dalej są ***iane reklamy przed produktami, które posiadam
2. Gdy mam tylko jedno kont...

18-03-2024
Konieczność ponownej aktywacji aplikacji

Witam,

 

Przez dłuższy czas nie używałem aplikacji, ale mało przezornie ją zaktualizowałem, po czym nie mogę się normalnie zalogować.

Po włączeniu apki jedyne opcje do wyboru to:

1. Aktywuj aplikację,

2. Z

...

18-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy