Bankowość internetowa

Odpowiedz

Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Dzień dobry,

 

Blika używam od dawna i uważam że jest to jedna z wygodniejszych form płatności, jednak dzisiaj pierwszy raz spotkałem sie z taka sytuacją.

 

Kupowałem usługę allegro smart, wbiłem kod blik na stronie, sprawdziłem dane i kwotę, a następnie podałem pin w aplikacji i (mój błąd) odruchowo kliknąłem pomarańczowy przycisk. Dopiero po kliknięciu zorientowałem się, że zamiast standardowej pary przycisków "Zatwierdź" - pomarańczowy i "Odrzuć" - biały, tym razem pomarańczowym byłą opcja "Zatwierdź i zapamiętaj".

 

I teraz dwie sprawy.

1. Dla mnie to niedopuszczalne podejście UXowe, aby w aplikacji bankowej w taki sposób zmieniała się treść i ułożenie przycisków. Wprowadza to w błąd usera. Ok, mój błąd, że kliknąłem odruchowo, ale po to wyraźnie bank w swojej aplikacji odróżnia przyciski od siebie juz sama barwą, żeby user się przyzwyczaił. A tu taka podmiana. To powinno być wykonane za pomocą dodatkowego checkboxa.

 

2. Inna sprawa. Dlaczego to właśnie płatność za allegro smart miała taką zmianę przycisków? Dlaczego np. inne transakcje płatności Blikiem tego nie mają? Cos tu jest nie tak.

 

3. Już idąc za ciosem, skoro zapamiętałem odbiorcę allegro przy płatności blik, to teraz jak gdzie mogę znaleźć listę sklepów, które są zapamiętane w tej usłudze i co za . tym idzie, gdzie mogę skasować taki konkretny sklep z listy?

 

pozdrawiam

Łukasz

lookash
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
11
18
23-03-2017
Wiadomość 1 z 70 (147 553 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Faktycznie zmieniliśmy wygląd przycisków i w sytuacji, gdy możliwe jest zapamiętanie sklepu podczas płatności BLIK dajemy taką możliwość. Zapamiętanie wybranych sklepów ułatwia zakupy w przyszłości Emotikon: Szczęśliwy Nie musisz wtedy wpisywać kodu BLIK. Listę zapamiętanych sklepów znajdziesz po zalogowaniu do Mojego ING w zakładce Karty i płatności telefonem/Płatności BLIK/Zakupy bez kodu. Możesz w tej opcji usunąć zapamiętane sklepy. 


Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
MartynaC
Moderator
Moderator icon
416
92
12-04-2017
Wiadomość 2 z 70 (147 496 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Dziękuję za odpowiedź.

 

Nie ukrywam, ze jest to dziwne posunięcie od strony UXowej. Powinno być to rozwiązane na zasadzie dodatkowej opcji z checkboxem, który defaultowo jest odznaczony. Odsiałoby to od razu możliwość pomyłki po stronie useraEmotikon: Mrugający Z logicznego punktu widzenia lepiej nie zaznaczyć tej opcji i ewentualnie dokonać tego przy kolejnych zakupach, niż dodać taki sklep do zaufanych przez pomyłkę. A już na pewno dobrym zagraniem nie jest zmiana funkcji najbardziej rzucającego się w oczy przycisku, który wcześniej służył do czegoś innegoEmotikon: Mrugający Tym bardziej, że drugi przycisk, który jest biały wcześniej służył jako anulowanie transakcji, a obecnie jest zwyczajnym potwierdzeniem. I najgorsza rzecz, że przycisk anuluj również jest biały i co gorsza poza widokiem, bo aby go zobaczyć musiałem zescrollować widok, a tego to już można się jedynie domyślić bo sam scroll jest ukryty w waszej aplikacji.

 

Fajnie jakby moje uwagi zostały przekazane do odpowiedniego działuEmotikon: Szczęśliwy

lookash
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
11
18
23-03-2017
Wiadomość 3 z 70 (147 492 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Zgodnie z Twoją prośbą przekazałem Twoje uwagi do osób zajmujących się rozwojem naszej aplikacji Emotikon: Mrugający 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
ŁukaszW
Były moderator
Były moderator icon
699
227
12-10-2015
Wiadomość 4 z 70 (147 434 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Zarejestrowalem się tylko po to aby wyrazic swoją opinię na ten temat, podmiana przycisku przy płatności blik to dla mnie jawne naciąganie i oszustwo. Jako stały użytkownik blika po prostu automatycznie klikam pomarańczowy przycisk aż tu dziś ten przycisk robić coś innego, bo akceptuje i dodaje sklep do zaufanych.

Tego typu ruch nie powinien być robiony w ten sposób, zgadzam się z przedmówca że powinien być w formie dodatkowego checkboxa bo to wygląda jak wymuszenie akceptacji sklepu a taki ruch zmniejsza bezpieczeństwo transakcji.

Samo dodanie sklepu to wpisanie kodu pin i zaakceptowanie dodania ale już usunięcie sklepu wiąże się z wpisaniem kodu SMS, śmiech na sali, powinno być odwrotnie.

Jestem zły że tak podchodzicie do sprawy.
PawelGawel
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
7
26-09-2018
Wiadomość 5 z 70 (146 948 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

PawelGawel Doceniam to, że zarejestrowałeś się na naszej Społeczności, aby podzielić się swoimi uwagami. Przekazałam je do zespołu, który odpowiada za naszą aplikację mobilną. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1072
215
07-06-2017
Wiadomość 6 z 70 (146 863 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Faktycznie przydało by się to zmienić. Sam przypadkiem nie wiedząc kiedy dodałem Allegro do zaufanych, więc mam nadzieję, że programiści uwzględnią proponowaną zmianę.

Mitchris
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
160
73
05-11-2015
Wiadomość 7 z 70 (146 793 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Mam ten sam problem, zajrzałem tutaj, żeby usunąć Allegro Smart z listy zaufanych -- trochę przegięcie...
Mam nadzieję, że więcej takich zaskoczeń nie będzie, w końcu powierzamy tutaj swoje pieniądze, całkiem prawdziwe, a nie wirtualne Emotikon: Mrugający
cezpiw
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
1
23-05-2017
Wiadomość 8 z 70 (146 711 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Jestem przerazony, ze ING Bank Slaski postanowil zmienic uklad tych przyciskow. Strasznie latwo o pomylke. Przed chwila placac blikiem omylkowo dodalem TVN Player do platnosci bez kodu.

To fatalna zmiana z punku widzenia UX.

TO TAK JAKBY JEDNEGO DNIA W WINDOWSIE I PROGRAMACH OFFICE ZAMIENIONO MIEJSCAMI PRZYCISKI “ZAPISZ ZMIANY i “ANULUJ”.

Rozumiem, ze intencja Banku byla “wygoda” klienta, ale przed takimi zmianami trzeba dokonac analizy ryzyka, bo wieksza wygoda czasem moze oznaczac wyzsze ryzyko i Bank powinien byc tego swiadomy.

Gdyby nie instrukcja na tym forum, nigdy bym nie zgadl jak usunac dostawce z takiej listy. Tez zarejestrowalem sie na tym forum tylko po to, by zglosic niezadowolenie z tej fatalnej zmiany.
MacSpec
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
4
21-10-2018
Wiadomość 9 z 70 (145 794 wyświetleń)

Re: Blik - wgląd w zapamiętane sklepy i usunięcie ich

Zapamiętanie sklepu nie obniża bezpieczeństwa transakcji, ponieważ za każdym razem musi być ona potwierdzona kodem pin, którym logujesz się do aplikacji. Ułatwia to jedynie kolejną płatność w danym sklepie - nie trzeba przepisywać kodu BLIK. 

Dziękuję za Twoją sugestię. Przekażę ją do odpowiedniego zespołu w naszym banku.

 


***
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
KarolinaM
Moderator
Moderator icon
557
122
19-03-2018
Wiadomość 10 z 70 (145 645 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Aplikacja mobilna i narzędzia śledzące innych firm

Bo to nie jest natywna aplikacja, to tylko lekko zmodyfikowany widok strony mobilnej umieszczony w „aplikacji”.

19-03-2024
Re: Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

,"Wymóg ubezpieczenia od powodzi dotyczy umów podpisanych od 12 marca 2023 r. - potrzeba zapewnienia zabezpieczenia ryzyka powodzi "

Ale jakich umów? Kredytowych? Ubezpieczeniowych?

Co znaczy "stare" um...

19-03-2024
Re: Re.: Nowy wygląd Mojego ING

Kolejna aktualizacja i 0 poprawionych błędów. Wklejam jeszcze raz listę problemów, dopóki nie dostaną naprawione:

1. Dalej są ***iane reklamy przed produktami, które posiadam
2. Gdy mam tylko jedno kont...

18-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy